A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága közlemény szerint a szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és más játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás új eredményeivel.
A kezdeményezéshez az egyetem szinte összes kara csatlakozott, így 334 program várja az érdeklődőket, melyek egy része előzetes regisztrációhoz kötött. A drónok világától a 3D nyomtatásig, az ókori történetírás játékszabályaitól a Covid-járvány turizmusra gyakorolt hatásáig - nagyon színes az egyetem kínálata, mindenki találhat olyan témakört, amely felkelti érdeklődését.
A karok mellett várják az érdeklődőket az Egyetemi Füvészkertben is, ahol éjszakai kalandtúrára indulhatnak a látogatók. A Klebelsberg Könyvtárban a szegedi egyetem egykori rektorának különös történetét ismerhetik meg a Szent-Györgyi Albert kalandos napjai Stockholmban című kiállításon, és megtekinthetik az universitas legismertebb egykori hallgatója, Karikó Katalin biokémikus életútjáról készült virtuális tárlatot is.
Az egyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhelyen szervez programokat, melyeken a többi közt az érdeklődők könnyen szaporítható dísznövényekből saját maguk indíthatnak steril tenyészeteket, gyógyteákat kóstolhatnak, s megtudhatják azt is, hogyan zajlik a gímszarvas, őz, muflon, vaddisznó trófeák számítógéppel segített bírálata.
A Kutatók Éjszakájához kapcsolódóan az SZTE saját fejlesztésű, egyszerűen használható applikációt hozott létre, amely segít eligazodni a lehetőségek között.
A Pécsi Tudományegyetem csaknem kétszáz programmal, tíz helyszínen, egyebek mellett látványos kémiai és fizikai kísérletekkel, interaktív előadásokkal, műtők, laboratóriumok és kutatóhelyek bemutatásával várja az érdeklődőket (PTE) szeptember 24-én pénteken, az idei Kutatók éjszakáján.
Az eseményen látványos, interaktív, sokszínű programok keretében igyekeznek bemutatni a tudomány fontosságát és a kutatói életpálya színességét. A szervezők célja, hogy bemutassák, a műszaki és a természettudományok a mindennapjainkban milyen mértékben szövik át életünket, mennyire fontosak ezek a szakterületek a folyamatok leírásához, megértéséhez, új összefüggések felfedezéséhez; ahhoz, hogy jobban megértsük a körülöttünk lévő világot. A délutántól zajló programok keretében a állam- és jogtudományi karon egyebek mellett kriminalisztikai témájú, érdekes esetekről szóló előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők, míg az orvosi karon a fogszabályozás rejtelmeivel, a hullarablók történeteivel és az általános anatómia kulisszatitkaival ismerkedhetnek meg a látogatók. A bölcsészet- és társadalomtudományi karon többek között elektronokról, génekről és fekete lyukakról lehet részleteket hallani, míg az egészségtudományi kar szakemberei a valós "Vészhelyzetet", azaz sürgősségi ellátást mutatják be, a gyógyszerésztudományi karon pedig a híres gyógyszerek születéséről tudatnak meg részleteket az érdeklődők.
A PTE Klinikai Központjában a szívsebészeti műtőbe is bepillanthatnak a látogatók, de a közeli természettudományi karon a leghalálosabb állatokról is hallhatnak, továbbá kémiai és fizikai kísérleteket láthatnak az érdeklődők. A Szentágothai János Kutatóközpontban a hazai háziállatokat és vadállatokat fenyegető megbetegedésről, a mesterséges intelligenciával tervezett épületekről is lesz szó, és a "nagyintenzitású terahertzes laboratóriumot" is bemutatják.
A kutatók éjszakája többi eseményéről itt lehet tájékozódni.
MTI /Címlapfotó: Facebook/Kutatokejszakaja