A csillagászok egy titokzatos, villódzó objektumot fedeztek fel a Tejútrendszerben, amely hatalmas mennyiségű energiát bocsát ki a Föld felé óránként háromszor. Ez a különösen erőteljes objektum – amely körülbelül 4000 fényévnyire található a Naptól – nem hasonlít egyetlen valaha megfigyelt kozmikus objektumhoz sem - írták a kutatók a Nature folyóiratban január 26-án megjelent tanulmányukban.
A szóban forgó objektum – amelynek a neve GLEAM-X J162759.5-523504.3 (de nevezzük röviden GLEAM-nek) – a semmiből tűnt fel a Tejútrendszer rádióhullám-vizsgálatán. A kutatók szerint a GLEAM körülbelül 60 másodperc alatt gyorsan kivilágosodott, rövid időre az egyik legfényesebb objektummá vált az egész égbolton, majd hirtelen ismét eltűnt a sötétben. Körülbelül 20 perccel később az objektum újra megjelent, majd ismét fényesen világított, ám egy perccel később a semmivé vált - közölte a Live Science.
Az ehhez hasonló objektumokat, amelyek teleszkóp előtt jelennek meg és tűnnek el, tranzienseknek nevezzük. A tranziensek általában vagy egy haldokló csillagot (szupernóvát) vagy egy már elhalt csillag, más néven neutroncsillag bizarr, gyorsan forgó holttestét képviselik. A kutatók az új tanulmányban írták azonban, hogy egyik szabványos magyarázat sem illeszkedik teljesen ennek az újonnan megtalált objektumnak a viselkedéséhez.