Az EU jövője áll a vita középpontjában, az, hogy miként tehetnék erősebbé az uniót, de erre két megközelítés létezik - mondta. Az egyik a föderalista: az uniós intézmények valamiféle Európai Egyesült Államokat akarnak létrehozni, amit "mi mindenképpen ellenzünk" - mondta.
Létezik a másik, jelenleg kisebbségben lévő megközelítés, amelyet Magyarország is képvisel. Eszerint szükség van egy erős Európai Unióra, de ennek alapját az erős tagállamoknak kell képezniük. Éppen ezért nem támogatják azt, hogy újabb kompetenciák kerüljenek át Brüsszelhez a tagállamoktól - jelentette ki Szijjártó Péter.
További felvetésre leszögezte: a magyar kormány semmiképpen sem változtat az álláspontján, de a közös európai értékek és a közös európai szabályok szerint cselekszik. "Mi egy konzervatív, kereszténydemokrata, hazafias kormány vagyunk, rendkívül stabil parlamenti és társadalmi háttérrel, ami nagyon csekély, nagyon kis lehetőséget biztosít az ország ügyeibe történő külső beavatkozásra" - fűzte hozzá, hangsúlyozva: szerinte ez a legnagyobb problémájuk azoknak, akik a magyar kormányt támadják.
Kitért arra is, hogy mindig örömmel megvitatják a konkrét problémákat kérdésről kérdésre, szabályról szabályra haladva. Magyarország készen áll a vitára, a párbeszédre - közölte, hozzátéve: csupán előítéletek alapján azonban teljesen értelmetlen vitatkozni.
A miniszter a napokban nyilvánosságra hozott jogállamisági jelentést politikailag motivált, előítéletes, kiegyensúlyozatlan, igazságtalan, zsaroló típusú dokumentumnak nevezte. Értékelése szerint az Európai Bizottság az európai forrásokat zsarolásra használja fel, hogy olyan belpolitikai kérdésekbe avatkozzon be, amelyek tisztán nemzeti kompetenciákon alapulnak. Ez teljes mértékben elfogadhatatlan - jelentette ki.
Az európai források alapjai az európai teljesítmények, amelyekhez a magyarok hozzájárulnak. Ezek nem "brüsszeli barátaink nagylelkűségén" múlnak, nem humanitárius segélyek, hanem az európai adófizetők pénze, beleértve a magyar embereket - mondta.