Schmidt Mária a Matthias Corvinus Collegium és a XXI. Század Intézet közös rendezvényén úgy fogalmazott: a magyar elnökség kezdetekor a "status quo megőrzésében érdekelt eliten" kívül mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy az Európai Unió válságban van. Ezt felismerve döntött úgy Orbán Viktor miniszterelnök, hogy szakít a brüsszeli bürokraták által erőltetett jogalkotási, technokrata szemlélettel, és politikai jelentőséget ad a magyar elnökségnek, vagyis helyreállítja a politika elsőbbségét, amit az utóbbi években az uniós szakértők megkérdőjeleztek, eltagadtak - tette hozzá.
A főigazgató szerint a magyar elnökség "unortodox döntést" hozott, amikor politikai jelentőséget adott az egyébként "dermesztően unalmas" soros elnökségnek. Semmibe vette a bürokratikus elvárásokat, és helyette politikát csinált azért, hogy esélyt adjon az unió megújulásának - mondta.
Schmidt Mária felidézte, az elnökség átvételekor Magyarország számos kérdésben szembement az unió elitje által képviselt értékrenddel, ezért az uniós elit szabotálni akarta a magyar elnökséget, csakhogy a brüsszeli bürokraták "csúfos kudarcot vallottak."