Radioaktív víz ömölhet a Csendes-óceánba

A fukushimai atomerőmű-baleset következtében felgyülemlett radioaktív vizet a Csendes-óceánba eresztené Japán.

Évek óta folyik a vita a több mint egymillió tonna folyadék ártalmatlanításának módjáról, amely a 2011-es szökőár által megrongált fukushimai atomerőmű-baleset következtében gyülemlett fel. A katasztrofális napon körülbelül 18 500 ember halt meg vagy tűnt el a 9-es erősségű földrengés és a szökőár következtében, valamint több százezer embert evakuáltak otthonaikból.

Míg a létesítmény hűtőrendszerei eredetileg ellenálltak a természeti katasztrófának, később meghibásodtak, ami megolvadást és hatalmas mennyiségű radioaktív anyag vízbe kerülését eredményezte. Csernobil óta ez volt a legsúlyosabb nukleáris baleset.

Yoshihide Suga miniszterelnök már közel áll a víz sorsának eldöntéséről, és azt tervezi, hogy az óceánba engedi azt - annak ellenére, hogy a környezetvédők, a halászok és más csoportok határozottan ellenzik a lépését - írja a The Japan Times.


Suga nemrégiben találkozott Hiroshi Kishivel, a Halászati Szövetkezetek Országos Szövetségének elnökével, aki arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen intézkedés kárt okozhat a halászati iparban, és az embereket valószínűleg elriasztja a radioaktív vizekben kifogott élelmiszerektől. A miniszterelnök a hivatalos döntését április 13-ig hozza meg.

"Az ALPS által kezelt víz (a folyamat, amelynek során a radioaktív vizet az üzemben kezelik) megsemmisítése elkerülhetetlen, így a szakértők azt ajánlották, hogy a tengerbe történő kibocsátás a legreálisabb módszer, amely megvalósítható. Az ALPS-kezelt víz helyzetét már nem tudjuk tovább halogatni, döntenünk kell" - nyilatkozta a miniszterelnök.

Hiroshi Kajiyama kereskedelmi miniszter, aki szintén részt vett az ülésen, elmondta, hogy Suga a lehető legnagyobb együttműködést kérte, miközben a kormány tanácskozott arról, hogy mit kezdjen a vízzel.


Állítólag a víz előkészítése két évig tart, mire ténylegesen az óceánba engedhető, ezt követően körülbelül 30 évbe telik az egész biztonságos ártalmatlanítása. A vízben lévő trícium koncentrációját a nemzeti szabványokban meghatározott maximális érték körülbelül 1/40-ig kell hígítani, hogy ez ne befolyásolja az emberi egészséget.

A halászok ellenállása mellett az emberek többsége is ellenzi a tervet, egy nemrégiben készült felmérés szerint a válaszadók többsége ellenezte ezt.

A Greenpeace korábban azt nyilatkozta, hogy az egyetlen elfogadható megoldás, a szennyezett víz folyamatos, hosszú távú tárolása és feldolgozása.

2021. április 09. 10:23
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésben üzent Brüsszelnek.
A Fidesz kommunikációs igazgatója is reagált arra a Ripostban megjelent hírre, miszerint a Tisza Párt egyik meghatár...
Az Európai Bizottság által héten bemutatott költségvetési javaslat, valamint Sebestyén József halála kapcsán is krit...
"Von der Leyen csinált egy költségvetést Ukrajnának! A te pénzedet is odaküldené" - közölte a Fidesz-KDNP kommunikác...
Egy négy évvel ezelőtti emberölést is rábizonyítottak Japánban egy agresszív barnamedvére, amelyet a múlt héten lőtt...
Legkevesebb huszonnyolc ember meghalt és tíznél többen eltűntek szombaton, amikor hajótörést szenvedett egy turisták...
Lesoványodott, éhes és szomjas vidrakölyök kerültek a Mályi Madármentőkhöz Tiszatarjánból. Anyjuk elpusztulhatott. A...
Idomított csimpánzokhoz hasonlította a magyar gazdákat a Tisza Párt egyik agrárszakértője. Magyar Péter embere támog...
Az ukrán kényszersorozókat mentegeti, és segédkezik Sebestyén József halálának eltussolásában az Euronews – ezt a Ma...