Fotó: Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Facebook-oldala
Megvan a csoport vegyésze is
Az NNI vezetője beszámolt arról is, hogy a rendőröknek sikerült azonosítani egy 48 éves budapesti férfit, aki a feltételezések szerint a csoport vegyésze volt. A rendőrség őt is gyanúsítottként hallgatta ki és őrizetbe vette. A férfiaknál házkutatást tartottak és sikerült azokat a telephelyeket, raktárakat is azonosítani, ahol különböző mennyiségű és minőségű anyagokat találtak. Így jutottak el egy csepeli vegyi üzemhez, amely legálisan működött, de a gyanú szerint az üzemben illegális tevékenység is folyt – közölte Jeney Áron.
Azok az anyagok, amelyeket megtaláltak, illegális tevékenységre utaló bizonyítékok – tette hozzá az igazgató, aki megemlítette azt is, hogy a gyár területén nagyon sok vegyi anyag van, ezek azonosítása folyamatban van, valószínűleg több hetet is igénybe vesz.
A nyomozás során vagyonelemeket is lefoglaltak; 5,5 millió forint készpénzt, hatvanezer eurót és harmincmillió forint értékű kötvényt, valamint olyan feljegyzéseket, amik alapján kábítószert lehetett előállítani.
Matusikék ezzel az indokkal engedték szabadon a droglabor érintettjeit
Ezekből a közlésekből is egyértelműnek tűnik, hogy a hatóságok alapos nyomozást folytattak, ám a bíróság mégis elutasította az ügyészség letartóztatásról szóló indítványát. Az indok az volt: a nyomozati anyagokból nem egyértelmű, hogy a laborban valóban drogot állítottak volna elő, vagy legalább az, hogy ez volt a céljuk. A bíróság szerint a vegyszerek önmagukban nem tiltottak és a cég működése papíron legális.
– A gyanúsítottakkal közölt kábítószer készítésének elősegítése bűntettének széles körű nyomozási bírói gyakorlata nem ismert, ugyanakkor ez esetben is – mint bármely más bűncselekmény esetében – azt kellett vizsgálnia a bíróságnak, hogy a közölt gyanúsítás lefedi-e az adott bűncselekmény törvényi tényállását. Ennek a bűncselekménynek a törvényi tényállása szerint a cselekmény megállapításához a kábítószer termesztésének vagy előállításának céljából kell az ahhoz szükséges anyagot, berendezést vagy felszerelést készíteni, megszerezni, az ország területére behozni, onnan kivinni, azon átszállítani, avagy átadni. E bűncselekmény esetén tehát azt kell bizonyítani, hogy az egyébként nem illegális anyagok beszerzésére és tárolására azért került sor, hogy azok segítségével a gyanúsítottak kábítószernek minősülő anyagot állítsanak elő – magyarázta a bíróság, amelynek végzése nem végleges, mert az ügyészség fellebbezett.
Horváth László is felháborodott
A droglabor gyanúsítottjainak szabadon engedésének híre Horváth Lászlót is megdöbbentette. – Itt a megdöbbentő bizonyíték, hogy egyértelművé kell tenni a jogi környezetet, mert ilyen nem fordulhat elő. A rendőrség, a NAV, az NNI tette a dolgát, lecsaptak, elfogták a méregkeverőket, akik 7,5 tonna kábítószert akartak piacra dobni. A főügyészség egyetértett a rendőrség letartóztatási indítványával. A Fővárosi Törvényszék pedig felháborító módon elutasította ezt, úgy döntött, hogy mindhárom gyanúsított szabadlábon védekezhet, azaz kisétáltak a fogdából – írta Facebook-oldalán a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos.