Kifejtette: a Magyarország szomszédságában zajló háború és az arra válaszként adott brüsszeli szankciók egy sajátos veszélyhelyzetet is előidéztek Magyarország számára, ez pedig az európai energiaellátás biztonságának sérülékenysége. Ez felértékelte Azerbajdzsánt, és bár "nekünk Azerbajdzsán eddig is barátunk volt", most egész Európa számára stratégiailag fontos országgá vált - tette hozzá..
Hangsúlyozta, mindenki tudja Európában, hogy a jelenlegi helyzetre az egyetlen biztató válasz a diverzifikáció: minél több forrásból, minél több útvonalon kell energiát szállítani Európába.
Emlékeztetett: korábban a Nabucco terve, egy energiát déli irányból Európába szállító folyosó gondolata már meghiúsult. A mostani helyzetben azonban nyilvánvaló, hogy a diverzifikáció legreálisabb forgatókönyve az, hogy az Azerbajdzsánban megtermelt energiát szállítják Európába - jelentette ki.
Hangsúlyozta: ezért üdvözlik, hogy Azerbajdzsán elkötelezte magát az európai energiabiztonság javítása mellett.
Orbán Viktor kitért rá: egy megállapodás szerint 2027-ig megduplázzák az Azerbajdzsánból Európába érkező földgáz mennyiségét, és aláírtak egy másik megállapodást is, amellyel elektromos áramot szállítanak majd Azerbajdzsánból Európába.
Közölte: mind a földgáz, mind a villamosenergia, amely Azerbajdzsánból érkezik Magyarországon keresztül halad, ezért Magyarország ennek az új helyzetnek is a nyertese lesz.
"Örülünk annak, hogy Magyarország nem a probléma, hanem a megoldás részévé válik az európai energiaellátás szempontjából" - fogalmazott.
Elmondta: mostantól kezdve a bolgárok, a románok, a magyarok vagy a szlovákok együttműködése az energiaügyben nem regionális, hanem összeurópai kérdés, hiszen egész
Európát tudják ellátni ezeken az országokon keresztül, ezért várják, hogy az Európai Bizottság ennek megfelelően fogja majd támogatni a szükséges projekteket.