– Apropó, sportvezetés. A magyar sportban mindig az olimpia után van az összegzés, értékelés, mérlegkészítés ideje. Hogyan zajlik ez?
– Az első összegzést már elvégeztem, mert amikor az olimpia zárónapján Gulyás Michelle befutott, és megnyerte a viadalt, akkor a gyorsértékelést elküldtem a sportállamtitkárnak, SMS-ben. Ez egy szóból állt, így hangzott: „Maradhat.” Ezért azt biztosan tudom mondani, hogy a következő olimpiai periódusnak a mostani sportállamtitkárral, Schmidt Ádámmal vágunk neki. És már a napokban dolgozom vele, épp az olimpia értékelésének a módszertanát tekintjük át. Küszöbön áll újabb sportágfejlesztési megállapodások láncolata, amit az államtitkár úrnak kell tető alá hozni.
– Itt várhatók hasonló takarékossági intézkedések, mint mondjuk az idei évtől az akadémiák esetében?
– A takarékosság nem jó szó, nem takarékoskodni kell, hanem ésszerűen kell költeni. Semmilyen pazarlás nem fogadható el, ugyanakkor minden forintnak rendelkezésre kell állnia, amire szükség van. Minden fölöslegesen elköltött forint kétszeresen fáj, mert egyfelől pazarlás, másfelől meg hiányzik valahonnan. Ezért feszes, fegyelmezett, de a munkához szükséges minden feltételt biztosító finanszírozásra van szükség. Ez az elvem nemcsak a sportban, hanem általában is.
– Fürjes Balázs magyar NOB-tag azt mondta néhányr nappal az olimpia után, hogy lehet, hogy a MOB-nak nagyobb szerepet – felteszem: büdzsét – kellene adni a sportirányításban, amire korábban már volt példa. Mi a véleménye?
– Nem zárkózunk el ettől. Hogy mi a jó sportvezetési szerkezet, állandó vita a sporttal foglalkozók világában. Csak a mi kormányzati időszakunkban legalább két vagy három modellt kipróbáltunk már. Nem a kormány dolga, hogy levonja a tanulságokat, sokkal inkább azoknak a sportolóknak a dolga ez, akik világszintű teljesítményt nyújtottak, és bennmaradtak a sportban vezetőként. A kormány készen áll arra, hogy együttműködjön, és akár nagyobb lehetőséget adjon a MOB-nak is. És akkor itt egy fájdalmas, keserédes félmondatban emlékezzünk meg arról, hogy ezt az olimpiát Budapesten kellett volna megrendezni…
– Gyulay Zsolt MOB-elnök Párizsban úgy fogalmazott, hogy százszor jobb olimpiát tudnánk rendezni.
– A százas szorzó talán túlzás, ha nem is óriási.
– Mielőtt találkoztunk, a kollégáimat is megkérdeztem, hogy milyen kérdést tennének fel miniszterelnök úrnak a helyemben, és a kérdéseik többsége a lehetséges budapesti olimpiával volt kapcsolatos.
– Ha egyszer bementél egy zsákutcába, és kihátráltál, még egyszer ugyanoda ne kanyarodj be. Nyilvánvaló, hogyha a budapesti városvezetés nem támogatja a budapesti olimpiát, akkor nem lesz olimpia. A kormány megfeszülhet, akkor sem. Annyit tehetünk, hogy az olimpiai bizottság számára minden feltételt rendelkezésre bocsátunk, hogy az olimpia rendezésére fölkészülhessenek. Ha az olimpiai bizottság úgy dönt, hogy akarunk olimpiát, és Budapest mellé áll, akkor nincs kétség, a kormány ezer százalékkal támogatja. De mi nem tudjuk a hiányzó akaratot, elszántságot és szándékot pótolni. Ez egy budapesti ügy és egy budapesti döntés.
– A külföldi újságíró kollégák is azt kérdezgették tőlünk Párizsban, hogy mikor rendez Budapest olimpiát, hiszen azt látják, hogy sikeres vizes vb-n, atlétikai vb-n, futball Eb-meccseken vagyunk túl, 2026-ban pedig jön a BL-döntő.
– Az aranykapu ki van nyitva, csak át kéne bújni rajta. Már most is itt volt, már elhozhattuk volna a mostanit is, de a 36-osat, ha akarjuk, el tudjuk hozni. Nem hiszem, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által meghirdetett elveknek bármely más helyszín jobban megfelelne, mint Budapest, illetve Magyarország. Van egy olyan irányelv, hogy ne építsenek új sportvárost az olimpiára, hanem a létező intézményeket használják. Nincs a világon még egy olyan ország, amelynek annyi, az olimpiára alkalmas és kipróbált létesítménye lenne modern verzióban, mint Magyarországnak. Atlétikai stadion, a Puskás Aréna, itt ülünk most a Duna Arénában. Mindenünk megvan. Néhány mobilcsarnokot kell fölhúzni meg elbontani, és jó napot. Hosszú évtizedeken keresztül azért nem lehetett reálisan arra gondolni, hogy olimpiát rendezzünk, mert az ország egész egyszerűen nem volt abban az állapotban. A sportlétesítményei sem, de az ország infrastruktúrája sem úgy nézett ki, mint ahol vendégül lehet látni a világot, és az ide érkezők egy bizakodó, a saját teljesítményére büszke, megalapozottan reménykedő országban lehetnek vendégek. Mert az olimpia mindenütt erről szól. Magyarország nem volt abban a helyzetben, hogy ilyen képet mutasson, nem ez volt a valóság. Most más a helyzet.
– Ezügyben a reptér visszavétele is fontos lépés?
– Az ország kapuja, ami a reptér, meg az onnan a városba vezető közút pillanatok alatt rendbe jön, ott nagy fejlesztések előtt állunk, az olimpiától függetlenül. De a lényeg, hogy van itt egy ország, amelyik nemcsak a létesítményeiben, hanem lelkiállapotában is alkalmas arra, hogy olyan helyszín legyen, ahol a világ jobbá tételében hívő világ tagjai – a sportolók mind ilyenek – otthon tudják magukat érezni. Nem voltunk még ilyen helyzetben sosem. Nyitva van az aranykapu.
– Amíg korában volt olyan érzése az embernek, hogy lasszóval kell fogni olimpiát rendezni hajlandó országot, várost, most szinte hetente jelenti be valaki a rendezési szándékát India, Lengyelország, Dél-Korea, Isztambul…
– Egyszerűbb lett volna a mostani 2024-es rendezést megnyerni, mint a soron következőre pályázni, de ez már a múlt, ez a hajó már elment. Nem hiszem, hogy találunk még egy olyan lehetőséget, amely úgy megrántaná fejlődésében ezt a várost, mint egy budapesti olimpia.