Óriási szükség van tűzszünetre és tárgyalásokra
A miniszterelnök kiemelte, hogy kezdettől a béke pártján állt, és azt képviselte, hogy a konfliktust nem "globális háborúvá" kell tenni, hanem el kell szigetelni, és a folyamatok irányítását vissza kell adni a politikusoknak és a diplomatáknak. Ha kezdettől fogva zajlottak volna tárgyalások, akkor "nem halt volna meg ennyi ember, és nem rombolták volna szét az országot", de a diplomácia kudarcot vallott és a hadsereg diktálja, hogy mi történjen.
Ezzel szakítani kell, vissza kell térni a politikához és a diplomáciához, tűzszünetre és tárgyalásokra van szükség, mert csak így lehet életeket menteni - hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve: az oroszok úgy érzik, hogy az idő nekik dolgozik, "ami nem jó nekünk, de sajnos beigazolódott".
Hangsúlyozta: meg akarjuk menteni Ukrajnát, és ennek az az egyetlen módja, hogy "az amerikaiak tárgyalásokat kezdenek az oroszokkal, megállapodnak egy biztonsági architektúráról, és megtalálják Ukrajna helyét ebben az új biztonsági architektúrában". Hozzátette, hogy az ukránoknak jogukban áll dönteni a saját jövőjükről, így arról is, hogy háborúznak-e, ugyanakkor nekünk jogunkban áll eldönteni, hogy adunk-e pénzt és fegyvert, ha az amerikaiak ezt akarják, és mi békét akarunk, ezért "nem adunk pénzt és fegyvert senkinek, még az ukránoknak sem", mert "tárgyalni akarunk, békét és tűzszünetet akarunk teremteni".
A NATO még Oroszországnál is erősebb
Arra a kérdésre, hogy győzelem esetén miért állna meg Vlagyimir Putyin Ukrajna határánál, és miért nem támadná meg Lengyelországot vagy a balti országokat, azt mondta, hogy az ukrajnai háború "világosan mutatja, hogy a NATO sokkal erősebb, mint Oroszország".