Orbán Balázs az Ukrajna uniós tagságáról szóló szavazáshoz kapcsolódó országjáró fórum pécsi állomásán, a rendezvény előtt újságíróknak nyilatkozva arról beszélt, hogy országszerte rendkívüli az érdeklődés a véleménynyilvánító szavazás, a Voks2025 kapcsán.
"A magyar emberek látják azt, hogy Ukrajna európai uniós csatlakozása meghatározó stratégiai kérdés Magyarország jövője szempontjából, és kíváncsiak azokra az érvekre és ellenérvekre, amelyek ennek kapcsán elhangzanak" – fejtette ki.
Orbán Balázs szerint Brüsszelben és Kijevben azért születtek már döntések Ukrajna gyorsított felvételéről, mert keleti szomszédunk vesztésre áll a harcmezőn, és az Egyesült Államok pedig egyértelművé tette, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja, és nem fogja támogatni az országot anyagilag, viszont az országnak "finanszírozóra van szüksége".
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy még a saját mandátumának lejártának vége, vagyis 2029 előtt szeretné Ukrajnát az Európai Unióban látni. Ennek érdekében "a bővítésért felelős biztos egyértelművé tette, hogy több mint ezer bizottsági alkalmazott dolgozik az eljárás, a csatlakozási tárgyalás felgyorsításán" – hívta fel a figyelmet Orbán Balázs.