A tájékoztatás szerint Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke kedden egyeztettek a magyar agrárium jövőjéről.
A kormány a Megújuló vidék, megújuló agrárium programban összesen 4265 milliárd forint összegű forrást tesz elérhetővé 2022 és 2027 között a gazdálkodók és a vidéki vállalkozások számára, amely háromszorosa a korábbi időszakban hozzáférhető támogatásoknak. A járvány és az elhúzódó háború is rávilágított a magyar agrárium és élelmiszerellátás biztonságának fontosságára; a nemzeti kormány politikájának köszönhetően a magyar agrárium jelentősen megerősödött és válságálló, a magyar gazdák pedig a továbbiakban is számíthatnak a kormány támogatására - közölte Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos az MTI-vel kedden.
A tájékoztatás szerint Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke kedden egyeztettek a magyar agrárium jövőjéről.
A miniszterelnöki biztos tájékoztatta a MAGOSZ elnökét, hogy a magyar gazdák - jelenleg Magyarországon 500 ezren élnek agrárgazdaságból - a jövőben is számíthatnak Magyarország kormányának segítségére és támogatására.
Ezt erősíti az az együttműködési megállapodás is, amelyet Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke írt alá március 5-én a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a MAGOSZ vezetőivel. A nemzeti kormány minden időben a magyar gazdák oldalán áll, szövetségesként tekint a gazdálkodókra, ezért Brüsszelben is kiáll az érdekeikért.
A kormánnyal folytatott együttműködés eredményei közül kiemelkedik az uniós agrártámogatásokhoz kapcsolódó állami hozzájárulás növelése, amely kivételesen szerencsés helyzetet teremt a magyar élelmiszer- és mezőgazdaság számára - írták.
Jakab István a közlemény szerint elmondta: a nemzet sorsa függ attól, hogy az eddigi eredményeket sikerül-e a következő években is megőrizni. Fontosnak nevezte, hogy a magyar földet magyar tulajdonban kell tartani, az ország erőforrásait hatékonyan kell fölhasználni, és meg kell teremteni az élelmiszer-önrendelkezést a Kárpát-medencei gazdák összefogásával.
Mindketten egyetértettek abban, hogy a következő évek legfontosabb feladatai közül kiemelkedik a vízgazdálkodási és vízhasznosítási stratégia megalkotása - mint azt a jelenlegi rendkívül aszályos időszak is mutatja -, biztosítva ezzel a szükséges forrásokat és beruházásokat.
Kiemelték, hogy a koronavírus-járvány szinte még alig ért véget, az ukrajnai háború máris új válságot idézett elő, amelyet az aszályos időszak tovább nehezít. "Éppen ezért a gazdák tudásáért, munkájáért, kitartásáért különösen hálásnak kell lennünk, hiszen ők azok, akik a magyar emberek biztonságos élelmiszerellátását napról napra biztosítják" - olvasható a közleményben.
MTI/Fotók: illusztráció (MTI)