Magyarországon eddig 45 embernél diagnosztizálták az alveoláris echinococcosis nevű parazitás betegséget, amit főként a rókák terjesztenek. Az utóbbi öt évben 29 új eset került be az ellátórendszerbe, és négy beteg nem élte túl a fertőzést. Egyre komolyabb közegészségügyi gondról van szó – írta közösségi oldalán a Vadászösvény online vadászmagazin.
Kifejtve, hogy a legfertőzöttebb területek a Dél-Dunántúl és az Északi-Középhegység, míg az Alföldön van a legkevésbé jelen a betegség. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campus kutatói már 2016 óta vizsgálják a problémát, és kiderült, hogy a Balatonhoz közeli Külső-Somogy és a Drávasík a legnagyobb gócpontok. Mindezt Dezsényi Balázs infektológus és munkatársai állapították meg.
A kutatók kimutatták, hogy az aranysakál és a vörös róka együttes jelenléte fokozza a fertőzés kockázatát, mivel eltérő szokásaik miatt különböző módon, de egymást kiegészítve szennyezik petékkel a környezetet.
További aggodalomra ad okot, hogy az emberközeli ragadozók gyakrabban hordozzák a bélférget, és a vizsgálatok alapján nagyobb eséllyel található meg bennük a fertőzésért felelős galandféreg.