A haldokló emberek agyi tevékenységének elemzése kimutatta, hogy a halál időpontja körüli érzések hasonlóak az álmodozásban és az emlékezésben tapasztaltakhoz. Ez lehet a magyarázata annak, hogy sokan képesek voltak élénken felidézni életük múltbeli pillanatait, amikor halálközeli állapotba kerültek.
A tanulmány, amelyet a Frontiers in Aging Neuroscience folyóiratban tettek közzé, megkérdőjelezi a jelenlegi feltételezéseket arról, hogy az élet valójában mikor ér véget. Továbbá az eredmények fontos kérdéseket vetnek fel a szervadományozás időzítésével kapcsolatban.
A felfedezés véletlenül született, amikor egy beteg - akinek agytevékenységét az észtországi Tartui Egyetem kutatócsoportja epilepsziás rohamai miatt figyelte - szívrohamot kapott, és egy elektroencefalográfiás (EEG) készülékkel végzett megfigyelés közben meghalt.
A készülék körülbelül 900 másodpercig rögzítette a páciens agytevékenységét, amikor meghalt, így a tudósoknak sikerült megfigyelniük, hogy pontosan mi történt a beteg agyával a szívverés leállása előtti és utáni 30 másodpercben - írta az UNILAD.
A tanulmány szerint, az EEG-felvétel a gamma-oszcillációk növekedését mutatta, amelyek az álmodással és az emlékezéssel kapcsolatosak.