Már egy éve, hogy meghalt II. Erzsébet, hatalmas űrt hagyott maga után a brit uralkodó

A leghosszabb ideig a trónon lévő Erzsébet királynő 70 évig és 214 napig volt az Egyesült Királyság élén, halálhírével pedig egy egész nemzetet, sőt mondhatni az egész világot letaglózta. Egy év alatt rengeteg minden változott az udvarban, az új király elvei és a család összetétele is formálódtak.

A néhai II. Erzsébet 96 éves korában, tavaly szeptember 8-án halt meg, alig egy évvel férje, Fülöp herceg halála után. Az uralkodói családot nagyon megrázta a királynő halálhíre, noha tudták, egy ideje egészségügyi gondokkal küzdött. Temetésén a brit nemesség, valamint a nemzet rengeteg tagja is részt vett, a több órás búcsúztató, valamint maga a temetés rengeteg látogatót vonzott külföldről is. A Tények különkiadásában szakértők segítségével kísérték végig az eseményeket, részletesen elemezve a látottakat, illetve a protokolláris szabályokat. Az uralkodónő hét évtizeden át szolgálta nemzetét, teljes mértékben alárendelve magát a királyi család elvárásainak, de sokszor előfordult, hogy megcsillogtatta páratlan humorát és nagymamaként is helytállt a nem éppen szokványos mindennapokban.

Az állami temetési ceremónia kezdetén a királynő koporsóját a királyi haditengerészet fegyverszállítóján vitték át a Westminster apátságba, ahol 2000 prominens gyászoló előtt a Canterbury érsek vezette a temetési szertartást. A királynő koporsóját ezután gyalog vitték át a Wellington emlékműhöz, ahonnan már a temetési konvoj indult Windsor felé.

Az egy éves gyászidőszakot követően Gáspár Ágnes protokollszakértő szerint III. Károly király médiajelenléte gyarapodott, de máig összehasonlíthatatlan néhai édesanyjáéval, aki évtizedekig munkálkodott azon, hogy az uralkodó család befolyása egyre csak terjeszkedjen, ezáltal bepillantást engedtek a népnek is hétköznapjaikba. A két személyiség teljesen más karakterek és fontos leszögezni, hogy több évtizedes különbséggel léptek trónra, így az imidzsváltás folyamata Károly esetében még várat magára.

Az új uralkodó viharos szerelmi élete miatt nem örvend túl hatalmas népszerűségnek, néhai feleségével, Diana hercegnével való bánásmódja azóta is hagy némi kívánnivalót maga után a britek körében, ennek ellenére a király igyekszik megfelelni minden elvásárnak.

A pénzzel való bánásmód tekintetében Károly nagyon is környezettudatos, néhai édesanyja már uralkodása közepette hangsúlyt fektetett arra, hogy több lábon álljanak, így a lótenyésztés, avagy a családi birtokok bérbe adása is módszerei közé tartozott, mindezek ellenére az uralkodóház máig nagyban támaszkodik az adófizető polgárokra. 

A nép szolgálata és a protokoll betartása Károly esetében szintén halványodott, de korából adódóan már ő is teljes szívvel elfogadta kötelezettségeit, oldalán szerelmével, Kamillával, aki korábban szintén egy kifogásolható személynek volt mondható az udvarban, mára teljesen belerázódott királynői szerepébe. 

A brit parlamenti vezetők közül már többen is előálltak eddig nem hallott történetekkel II. Erzsébetet illetően, olyan dolgok is felröppentek, amiked eddig hatalmas homály borított, a szakértő szerint pedig a jövőben egyre több hasonlóra lehet majd számítani, de ezek célja semmiképp sem az, hogy befeketítsék a néhai uralkodó emlékét, éppen ellenkezőleg, így igyekeznek fenntartani hagyatékát a következő generáció számára is. 

Címlapfotó: The Royal Family Facebook-oldala

2023. szeptember 08. 15:31
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésben üzent Brüsszelnek.
A Fidesz kommunikációs igazgatója is reagált arra a Ripostban megjelent hírre, miszerint a Tisza Párt egyik meghatár...
Az Európai Bizottság által héten bemutatott költségvetési javaslat, valamint Sebestyén József halála kapcsán is krit...
"Von der Leyen csinált egy költségvetést Ukrajnának! A te pénzedet is odaküldené" - közölte a Fidesz-KDNP kommunikác...