Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben. A miniszter szólt arról is, hogy két vezérkari főnökkel dolgozott együtt, az egyik a Tisza Párt rendezvényén felszólaló Ruszin-Szendi Romulusz volt, a másik pedig a mostani vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes.
Mint mondta, Ruszin-Szendi Romulusz felmentését „rövid együtt dolgozás után” javasolta, mert nem látta benne a garanciát, hogy képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre emelni, ami pedig a magyar emberek érdeke. Úgy vélte, Ruszin-Szendi Romulusz „folyamatos szerepzavarban van”, és „beszél, beszél, beszél”. A miniszter feltette a kérdést, milyen mandátum alapján tárgyalt a vezérkari főnök a politikai szereplőkkel?
Egy magas beosztású katonai vezetőnek nagyon nagy hatalom van a kezében, képes akár véletlenül, megfelelési vágyból olyan helyzetet teremteni, amihez a politikának is viszonyulnia kell – fogalmazott a miniszter. Úgy vélte, „ez teljes szereptévesztés” és „aki így lép fel, nyilvánvalóan alkalmatlan a feladatára”, „most már csak a honvédség kívülről történő megbontására alkalmas”.
Az altábornagy szemben a magyar állásponttal
Majd egy későbbi közleményében a miniszter hozzátette: „Ruszin úr maga állítja a vele folytatott performance-ában, hogy a NATO és az EU katonai vezetőit Ukrajna erővel való támogatására buzdította, ellentétesen a magyar kormány álláspontjával. Brüsszel imádata közben a Tisza Párt azt sem veszi észre, hogy a világ megváltozott. Ma már Donald Trump amerikai elnök kritizálja Zelenszkijt és Ukrajna eszetlen támogatását.”
Korábban Hadházy Ákos is beleszállt Ruszin-Szendi Romuluszba, aki szerint a volt vezérkari főnök elkente a katonai és erkölcsi szempontból is legsúlyosabb ügyet, a kétezer tisztet érintő nagy tisztogatást, ami ugyan nem az ő döntése volt, de végrehajtotta. Emellett több súlyos ügyet is felemlegetett átláthatatlan fegyverbeszerzésekről, oroszpárti háborús narratíváról és luxusjetes utazásról írva, az Orbán-rendszer leghűségesebb kiszolgálójának nevezve Ruszin-Szendi Romuluszt.
A volt vezérkari főnök válaszában a független parlamenti képviselő által nyilvánosságra hozottakat − az extrém költségű, hivalkodó szolgálati villa fényében kissé meglepő módon − megélhetési politikus vagdalkozásának nevezte. Magyar Péter pedig úgy reagált, ezen vádak nagy részét cáfolni sem érdemes.