Tseber Roland az ukrán hírszerző szolgálat "illegális" tisztjeként vélhetően hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival. Ennek kapcsán több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott. Ugyanakkor Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott - közölte Kocsis Máté.
A politikus emlékeztetett arra: a bizottság múlt heti ülésén elhangzott, hogy az ukrán állam példátlan lejárató akciót kezdeményezett Magyarországgal szemben, melynek célja, hogy Magyarországnak az orosz-ukrán konfliktus kapcsán elfoglalt békepárti álláspontját megkérdőjelezze, illetve hazánk érdekérvényesítő képességét gyengítse a nemzetközi közvélemény előtt. Ennek nyomán két ukrán diplomatát, Jurij Kenicsit és Dmitro Kisfalusit kiutasították, akik május 11-én elhagyták Magyarország területét, Serhij Alekszandrov volt ukrán diplomatával összefüggésben pedig további meghallgatások zajlottak azóta. Ezek alapján megállapították, hogy a korábban megfogalmazódott gyanú, mely szerint a tevékenységét az illető hazánkban ellenérdekelt titkosszolgálat érdekében végezte, megalapozott volt.
Kocsis Máté közlése szerint ezt követően jelentek meg múlt hét pénteken a sajtóban további, korábbról már ismert nevek, melyek kapcsán a bizottság kedden tájékoztatást kért a hazai titkosszolgálatoktól, Tseber Roland, illetve Holló István magyarországi szerepvállalásáról.
Mint elmondta: Tseber Roland korábban ukrán-magyar kettős állampolgár volt, azonban 2017-ben lemondott a magyar állampolgárságáról. Megalapozottan vélelmezhető, hogy az ukrajnai politikai ambíciói miatt Ukrajnában szép politikai karriert futott is be, több más megbízatása mellett a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője.