Több mint három évvel az orosz-ukrán háború kirobbanása után egyre durvább formát ölt a sorozás Ukrajnában, mivel egyre jobban kimerülnek az emberi tartalékok.
Arra is egyre gyakoribb a példa, hogy sokan a Tiszában lelik a halálukat a kényszersorozás elöli menekülés közben. Kárpátalján az elmúlt hetekben egyre durvábban zajlik a mozgósítás, amit már a helyi sajtó sem hagy szó nélkül.
Ukrajnában tavaly május 18-án lépett életbe a sokak által jogfosztónak tartott mozgósítási törvény, amely komoly szankciókkal fog sújtani mindenkit, aki nem jelentkezik a seregnél. Egyre nagyobb a botrány abból is, hogy a kijevi külügyminisztérium megtiltotta, hogy a külföldön tartózkodó hadkötelesek útlevelet kapjanak a konzulátusokon. A tervek között szerepel, hogy Kijev megpróbálja elérni az uniós fővárosokban, hogy adják ki nekik a hadköteles férfiakat.
Nagyon durva kényszersorozás zajlik Kárpátalján
Még tavaly április végén figyelmeztető lövéseket adtak le a hatóságok a kárpátaljai Nagyszőlős hadkiegészítő parancsnokságánál, ahol feldühödött, egy főleg helyi nőkből álló csoport tagjai próbálták meg kiszabadítani elhurcolt férjeiket. A konfliktus abból alakult ki, hogy az egyenruhások nemcsak az egészséges, de még a halálos beteg hadköteles korúakat is magukkal vitték. A nők tiltakozásképpen barikádot építettek az épület elé. A rendőrség szerint emiatt akár hét év börtönt is kaphatnak. Kárpátalján az elmúlt hetekben egyre durvábban zajlik a mozgósítás, amit már a helyi sajtó sem hagy szó nélkül. A 18 és 60 év közötti férfiakat az otthonaikból, a munkahelyeikről és az utcáról viszik el a toborzók. Van, akinek körbeállják az autóját, és csak ügyvéd segítségével tud szabadulni a hatóságoktól.