A Budapesti Demográfiai Csúcsot 2015 óta minden második évben megrendezik Budapesten, ahol olyan fontos kérdésről tárgyalnak, ami nem kap súlyának kellő figyelmet Európában – kezdte a szerdai kormányinfón Gulyás Gergely, egyben jelezte: a kormányinfót is a csütörtök kezdődő demográfiai csúcs miatt tartják rendhagyó időpontban.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: a nemzetközi rendezvény keretében intézkedésekről, 2010 óta elért eredményekről tudnak majd beszámolni.
Itt lesz a bolgár elnök, az olasz miniszterelnök, de Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mond majd – sorolta.
Ami az elmúlt évtized eredményeit illeti: jelentős előrelpést sikerült elérni, de nem tartunk ott, ahol tartani szeretnénk. Mint mondta, 2010-ben amikor a polgári kormány felhatalmazást kapott, akkor mindössze 1,23 volt a termékenységi arányszám, ez 2021 végére 1,59-re nőtt.
Ez azt jelenti, hogy az elmúlt évtizedben a teljes termékenységi arányszám idehaza nőtt a legnagyobb mértéken az EU-ban, ez 25,6 százalékos növekedést jelent. Ami ettől is fontosabb: ha a korábbi tendencia nem változott volna, akkor 160 ezer fővel lennénk kevesebben – mutatott rá.
A kormány tárgyalt az ukrán gabonabehozatalról is, miután szeptember 15-vel lejárt a behozatali tilalom.
Ha az EU bizottsága nem hosszabbítja meg a tilalmat, nemzeti hatáskörben lép Magyarország – mondta a miniszter, aki közölte, azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy hosszabbítsák meg a tilalmat, a lépés ugyanis nem szolgálja az eredeti célokat, az tönkreteszi a környező országok agrárgazdaságát. Gulyás Gergely az infláció kapcsán elmondta, cél, hogy egyszámjegyű legyen a pénzromlás az év végére.
Jelezte, reálisan novemberre valósulhat ez meg, de decemberre az biztosan teljesíthető. Mint mondta, aggasztó jel az üzemanyagárak jelentős növekedése, az ukrán tranzitdíj emelése miatt.
Ez nem elfogadható, ez fél százalékkal növelte meg az inflációt – jelezte Gulyás Gergely.
A napelemekről is tárgyalt a kormány, erről a miniszter azt mondta, az elszámolásban történő változásra azért van szükség, mert míg korábban egy egész évet kellett figyelembe venni az elszámolásban, most azonban ez az uniós szabályok szerint változik.
A kormány úgy döntött, hogy aki idén szeptember 7-e után adták be az igényüket, azok már uniós szabályozás szerint számolnak majd el, másoknál 10 évig a korábbi számolási rend marad – hangsúlyozta.
Arra, hogy mi a kormány álláspontja arról a svéd oktatóvideóról, amely szerint folyamatosan romlik a demokrácia helyzete Magyarországon, s amelyet állítólag az állami iskolákban vetítenek kisdiákoknak, a miniszter úgy reagált: Svédország mindent megtesz annak érdekében, hogy hazánk ne ratifikálja a svéd NATO-csatlakozást. Ha ez így van, akkor meg fogja kérni Kocsis Máté Fidesz frakcióvezetőt, gondolják meg még egyszer, hogy a parlament ratifikálja-e a svéd NATO-csatlakozást.
Arról, hogy bekéretik-e ebben az ügyben a svéd nagykövetet: arról a külügyminisztert kell kérdezni – jelezte a tárcavezető.