A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint csütörtökön 18:15-től egy égi háromszög figyelhető meg a délnyugati égbolton. Szabad szemmel a kövér holdsarló és az alatta elhelyezkedő ragyogó Jupiter nyújt különleges látványt, ami az együttállás második legfényesebb tagja lesz. Hozzájuk csatlakozik majd az Uránusz, azonban ez utóbbi megfigyeléséhez mindenképp távcsőre lesz szükség.
Ugyanezen az estén káprázatos kráterek várják a 40 százalékos holdfázisban gyönyörködőket a terminátor vonala mentén. A kora esti órákban a Theophilius-Cyrillus-Catharina kráter hármasa lesz észlelhető a Hold egyenlítője alatt. Kisebb távcsővel százszoros nagyításon már jól megfigyelhetőek a Hold eme felszíni csodái.
Pénteken a Fiastyúk és a Hold együttállása nyújt majd különleges látványt. Sötétedés után, 18:30-kor a páros már egészen magasan tündököl az égen, délnyugati irányban. A Hold 22:23-kor lesz legközelebb a Fiastyúk nyílhalmazhoz. Ekkor egy kis kézitávcsővel szemlélve a párost, a Fiastyúk csillagaitól 1 holdkorongnyi távolságra jár majd a fényes Hold. A Hold-Fiastyúk találkozó 22:23-as fénypontját egy hatos csillaglánc is díszíti majd, amit szintén könnyen megtalálható lesz egy kézitávcsővel - írták a közleményben.
A jelenségről és annak megfigyeléséről részletes blogbejegyzés olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján (svabhegyicsillagvizsgalo.hu).
MTI/A címlapfotó illusztráció (MTI)