CSOK-kölcsön (új lakásra fordítható államilag támogatott, max. 3% kamatozású kölcsön)
A 2016-ban bevezetett CSOK kölcsön a CSOK támogatás mellé felvehető, legfeljebb 3%-os kamatozású, új lakás vagy egylakásos lakóépület vásárlására vagy építésére, valamint használt lakás vásárlására felvehető államilag támogatott kölcsön. Használt ingatlan bővítésére (a kistelepüléseket kivéve, ahol emellett korszerűsítésre is jár) nem vehető fel a kölcsön. 2023. évvégéig a CSOK-kölcsön változatlanul igényelhető! 2024. január 1-től a városi CSOK megszűnik, a falusi CSOK nem. Az 5 ezer fő alatti lélekszámú településeken lesz benyújtható.
A falusi CSOK-ra vonatkozó, 2024. január 1-től érvényes szabályok
A falusi CSOK csak használt lakás vásárlására és egyidejű korszerűsítésére/bővítésére, illetve a meglévő lakás korszerűsítésére/bővítésére fordítható.
Továbbra is csak 5 ezer fő alatti lakosságszámú kistelepülésen (illetve a külterületi tanya/birtokközpont besorolású ingatlanok vonatkozásában) nyújtható be (Falusi) CSOK iránti igény.
A kistelepüléseken így 2024 után a következő célokra érhetők el a támogatások:
- új családi ház építése/vásárlása (új társasházi lakás, sorház stb. esetén megszűnik a támogatás)
- használt lakóingatlan vásárlása és egyidejű korszerűsítése/bővítése
- meglévő lakóingatlan korszerűsítése/bővítése
A használt ingatlanra járó „Falusi CSOK” támogatási összegek kb. 50%-kal emelkednek (az új családi házra járó támogatás változatlan marad). A kedvezményes (3%-os) CSOK-kölcsönhöz kapcsolódó kamattámogatási kiadások mérséklése érdekében továbbá (csak az új szerződésekre, felmenő rendszerben):
- az 5 éves állampapír-átlaghozam feletti 3 százalékpontos fix kamatfelár 1 százalékpontra csökken
- a 30%-os kamatfelár 15%-ra csökken
- az 5 éves kamatperiódus 1+1+3 évre csökken
Kiemelendő, hogy ezek a módosítások nem érintik a kölcsönfelvevő családokat, ők a kamattámogatás időtartama alatt továbbra is 3%-os mértékű kamatot fizetnek!