A dokumentum szerint az alkotmánybírósági határozatok beépülnek az alkotmányos jogrendbe, amelyet a választási bizottságnak figyelembe kell vennie, amikor ellenőrzi, hogy az államelnöki tisztségre pályázó jelöltek teljesítik-e a törvényes feltételeket.
A BEC konkrétan két határozatot emelt ki: a Diana Sosoaca EP-képviselő államfőjelöltségét elutasító 2024. október 5-i, illetve az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő, az elnökválasztás megismétlését elrendelő december 6-i alkotmánybírósági határozatot.
A BEC ezekből azt a következtetést vonta le, hogy nem lehet elnökjelölt, aki eleve ellentmond az államelnöki esküben foglaltaknak, vagyis az ország demokratikus berendezkedésének megváltoztatására, alkotmányos rendjének megsértésére bíztatja követőit.
Másfelől a BEC szerint az alkotmánybíróság azért rendelte el a tavalyi elnökválasztás megismétlését, mert Calin Georgescu független elnökjelölt megsértette a demokratikus választások szabályait, így "elfogadhatatlan" az a feltételezés, hogy ugyanaz a személy most eleget tesz a Románia elnökével szemben támasztott feltételeknek.
Georgescu ellen múlt héten fasiszta szervezetek népszerűsítése, az alkotmányos rend elleni uszítás és illegális kampányfinanszírozás gyanújával indult bűnvádi eljárás, amely miatt két hónapra hatósági felügyelet alá került, több támogatóját pedig diverziókeltési kísérlet, illetve hazaárulás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték.
Tavaly decemberben a román alkotmánybíróság két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt érvénytelenítette a november 24-i első forduló eredményét, arra hivatkozva, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint Georgescu közösségi oldalakon folytatott választási kampányát illegális finanszírozás és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette. A BEC szerint a határozat ellen Georgescu az alkotmánybírósághoz fordulhat jogorvoslatért.
Forrás: MTI