Az Európai Parlament LIBE bizottsága elfogadta szerdán a migrációs paktumot, támogatva, hogy új jogi keretbe foglalják a migrációt. Az új menekültügyi és migrációkezelési rendelet kötelező szolidaritást ír elő a migrációs nyomás alatt állóként elismert uniós országoknak – olvasható az Európai Parlament oldalán.
A Magyar Nemzet beszámolója szerint a paktum pontjai egyebek mellett kimondják, hogy a tagállamok választhatnak a menedékkérők befogadása, pénzügyi hozzájárulás vagy operatív támogatás nyújtása között.
A bevándorlókat szigorúbb ellenőrzés alá vetik az érkezéskor, rögzítik az arcképüket, ujjlenyomatot vesznek tőlük, a gyermekeket pedig hatéves kortól azonosítják. A dokumentum előirányozza a menedékjog iránti kérelmek gyorsabb elbírálását, valamint a kötelező biztonsági és egészségügyi ellenőrzéseket az EU-ba illegálisan belépő személyeknek. Ezekkel az intézkedésekkel azonban inkább a migrációt menedzselné, minthogy megállítaná Brüsszel.
Gyorsabb menekültügyi eljárások
A menekültügyi eljárásokról szóló rendelet EU-szerte egységes eljárást hoz létre a nemzetközi védelem megadására és visszavonására, felváltva a tagállamokban alkalmazott különböző eljárásokat. A megreformált Eurodac adatbázis az EU területére szabálytalanul érkezők hatékonyabb azonosítását szolgálja majd, arcképekkel kiegészítve az ujjlenyomatokat.
A hatóságok azt is rögzíthetik, ha valaki biztonsági fenyegetést jelenthet.
Az új szabályok EU-szerte egységes normákat határoznak meg a nemzetközi védelmet kérelmező személyek elismerésére és az ilyen védelemre jogosultaknak biztosított jogok típusára vonatkozóan. A tagállamokban hozott menedékjogi határozatok közötti hatékonyabb jogi együttműködést rendszeres felülvizsgálatok segítségével szeretnék elérni.