Egy újabb mérföldkő a vakság kezelésében

A megoldás kulcsa a retina sejttranszplantációja lehet.

Az elhunyt emberek szeméből eltávolított retinasejtek túlélték azt, hogy különböző főemlősök szemébe lettek átültetve - a Stem Cell Reports nevű folyóiratban január 14-én megjelent tanulmány szerint. 

A retinális pigment hám (RPE), a retinában lévő pigmentált sejtek rétege, ami a normál látás fenntartása érdekében gátként és szabályozóként működik a szemben. Az RPE diszfunkció szembetegségekhez vezethet,  és vakságot okozhat, amely világszerte körülbelül 200 millió embert érint.

Ennek a sejtpopulációnak a helyreállításához a kutatók retina őssejteket vontak ki a kísérlethez adományozott, elhunyt felnőtt szemekből, amelyek lehetővé tehetik a donor kompatibilitását és az emberi RPE visszatérő forrásaként szolgálhatnak. 

 

A tanulmány megállapította, hogy a makula vagy a retina központi része alá átültetett RPE-tapaszok, legalább három hónapig stabilak és integráltak voltak ellenőrzött körülmények között, súlyos mellékhatások, például immunroham vagy fényérzékenység nélkül. A kutatók azt is megállapították, hogy az őssejtből származó RPE, legalább részben átvette az eredeti retinális pigmenthám funkcióját, és képes volt támogatni az endogén fotoreceptort, amely más funkciók mellett segíti a fény és a víz abszorpcióját.

"Kimutattuk, hogy az emberi donorok RPE-je, legalább részben helyettesíti a funkciót a nem emberi főemlősök makulájában. Az elhunyt donorok sejtjei biztonságosan átültethetőek a retina alá, és helyettesíthetik a gazdaszervezet működését, ezért ígéretes forrást jelenthetnek a retina betegségben szenvedő betegek látásának megmentésére. A tanulmány eredményei azt sugallják, hogy ezek átültetése biztonságos, megerősítve a retina betegség kezelésében végzett humán klinikai kísérletek érvét" - mondta Timothy Blenkinsop, a vizsgálat társvezetője. 

A kutatók szerint a makula degeneráció lehetséges kezelési módja, a felnőtt szemekből származó RPE őssejtek átültetése a hibás RPE pótlására, de ehhez a megközelítéshez további kutatásokra van szükség. A jövőben meg kell vizsgálniuk, hogy a halott donorok szemeiből származó RPE őssejtek helyreállíthatják-e a látást az emberi betegeknél és betegséggel küzdő nem-emberi főemlősöknél.

A fotó illusztráció.

2021. január 14. 16:46
Az ukrajnai toborzási gyakorlatok egyre agresszívebbé válnak, sokszor erőszakkal viszik el a civileket. Aki már szol...
Hónapokon belül lecserélheti Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt az Egyesült Államok. Ha Zelenszkij nem hajlandó önké...
Mintegy hatezer liter olaj ömlött az Északi-tengerbe a németországi Cuxhaven kikötővárosnál, ahol két hajó összeütkö...
A Tusványos az a hely, ahol lehet eszmét cserélni, inspirálódni, vitatkozni, világot megváltó gondolatokat megoszta...
Aki akkora rajongótáborral rendelkezik, mint T. Danny, azzal kapcsolatban nem meglepő ha időnként elindulnak találga...
family
Erszénnyel a derekukon, kenguru szülőkként élik a napjaikat Bea és Norbert. Picúr, a kis kenguru anyukája ugyanis el...
family
Már több mint egy hete meghalt de egyelőre semmit sem tudni arról, hogy mikor helyezik örök nyugalomra Schmuck Andor...
family
Gyászol a zenész világ, 76 éves korában elhunyt Ozzy Osbourne, többszörös Grammy-díjas zenész. A rocklegenda halála ...
family
Megszállta az ördög, megfojtotta a zárkatársát „ekszöszájzbúk” Ferike. A fiú, akit 21 éve ajándékbiciklivel próbálta...
family