Az erdők hatalmas mennyiségű szén-dioxidot (CO2) nyelnek el a Föld légköréből, ezáltal az éghajlatváltozás mérséklésének kulcsfontosságú részét képezik. Az amazóniai esőerdőket azonban úgy tűnik, hogy már használhatatlanná tették az emberek az üvegházhatást okozó gázok elleni harcban, sőt még károsak is lehetnek a környezetre.
A régió szén-dioxid kibocsátásának nagy részéért olyan tűzvészek voltak felelősek, amelyeket emberek okoztak a terület mezőgazdasági megtisztítása és ipari használata miatt. A tűz által több üvegházhatású gáz járul hozzá a hosszabb és melegebb évszakokhoz az Amazonasban, amelyek még több tűzhöz és nagyobb CO2-szennyezéshez vezetnek, végtelen ciklust okozva.
Különösen az Amazonas keleti része - ahol az elmúlt 40 év legnagyobb mértékű erdőirtását tapasztalták - vált forróbbá és szárazabbá, amely sokkal hajlamosabb a tűzesetekre, mint az esőerdők többi része. Ennek eredményeként nagyobb mennyiségű üvegházhatású gázkibocsátás származik a térségből, és kevesebb fa veszi fel a fotoszintézis révén a szén-dioxidot - számolt be róla a LiveScience.