"A USS Connecticut október 2-án délután nekiütközött egy tárgynak, miközben a vízfelszín alatt haladt az indiai- és csendes-óceáni térség nemzetközi vizein" - részletezte a haditengerészet csütörtökön.
Az incidensnek nincsenek halálos áldozatai. Az USS Connecticut, amely egy Seawolf osztályú, nukleáris meghajtású tengeralattjáró, károkat szenvedett, de továbbra is működőképes - tette hozzá a haditengerészet.
Az amerikai haditengerészethez közeli Naval Institute tudomása szerint a tengeralattjáró egy nemzetközi hadgyakorlaton vett részt a Dél-kínai-tengeren, amikor az incidens történt.
Kína, amely a tenger csaknem egészét magának követeli, és számos katonai bázist hozott létre az ott található kis szigeteken, pénteken jelezte: mélységesen aggasztják a történtek.
Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján felszólította Washingtont, hogy tájékoztassa Pekinget a részletekről. Hozzátette: Kína attól tart, hogy nukleáris hulladék kerülhetett a tengerbe.
Az Egyesült Államok és szövetségesei rendszeresen járőröznek a térségbeli nemzetközi vizeken, kiaknázva a hajózás szabadságához fűződő jogukat. Kína nemtetszéssel figyeli ezeket az eseményeket. "Ez a baleset legfőbb oka" - vélekedett Csao.
A kínai szóvivő egyúttal újra bírálta az Egyesült Államok, Ausztrália és Nagy-Britannia új szövetségét (AUKUS), amelynek keretében Ausztrália nukleáris meghajtású tengeralattjárókra tehet szert.