Bakondi György a magdeburgi karácsonyi vásárban történt támadás kapcsán felidézte, hogy ez az elkövetési mód nem ismeretlen, mert 2015 óta több hasonló támadás történt Európában, például Nizzában és Berlinben. A magdeburgi elkövető egy szaúdi állampolgár volt, aki hosszabb ideje tartózkodási engedéllyel élt Németországban, és számos erőszakos kijelentést tett, sőt bírósági eljárás is zajlott ellene.
Arról is van információ, hogy a szaúdi hatóságok négy alkalommal figyelmeztették a német hatóságokat a férfi radikális nézetei miatt, de figyelmen kívül hagyták ezt, aminek a következménye öt halott és kétszáznál is több sebesült. Ez a terrorcselekmény "az elkövető hovatartozása és részben a nézetei miatt is", amivel az erőszakos fellépését magyarázta, összefüggést mutat a migrációval - fogalmazott a politikus.
A belbiztonsági főtanácsadó szerint a titkosszolgálatok nincsenek könnyű helyzetben, a "terrorcselekményeket könnyíti a támogató jelenlét", a nagy létszámú muszlim népesség, hogy közöttük el lehet vegyülni. Ezt mutatta a 2015-ös párizsi merénylet is, amikor a Magyarországon belépő 400 ezer, magát szírnek valló illegális bevándorló közé vegyültek el az elkövetők, akik egyébként második-harmadik generációs belga állampolgárok voltak, muszlimok, akik az iszlám állam oldalán harcoltak - emlékeztetett.
Bakondi György hozzátette: a titkosszolgálatok nagyon gyakran információbőségben vannak, nem egyszer dezinformációk is érkeznek hozzájuk, és mindennek a pontos ellenőrzése rendkívül időigényes és nagyon komoly erőforrásokat igényel, ami nem mindig áll rendelkezésre. Itt úgy ítélték meg, hogy egy orvosról, pszichiátertől van szó, az ő eddig életvitele, tevékenysége alapján nem vették komolyan az értesítéseket.