Szikra Levente szerint annak ellenére, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke párhuzamba állítja a kettőt, nincs hasonlóság a jelenlegi helyzet és az őszödi beszéd utáni állapotok között, amikor az akkor ellenzékben lévő Fidesz kérte az előrehozott választást a kormánytól. Akkoriban egy "óriási erkölcsi válságba került az ország" az akkori miniszterelnök szavai miatt, a válság pedig arról szólt, hogy a kormánypárt mást teljesített, mint amit megígért - mondta az elemző.
Kiemelte, ma ilyennek "még a csíráját sem láthatjuk", és jelenleg egy olyan kormánya van az országnak, mely sorozatosan kapott nagyon komoly társadalmi felhatalmazást azokon a választásokon is, amelyek nem a kormányzásról szóltak. Megjegyezte, ilyen volt a tavalyi európai parlamenti választás is, amelyet a Fidesz-KDNP fölényesen megnyert.
Szikra Levente arról is beszélt, az európai demokráciákban "bevett intézmény" az előrehozott választás, mely általában valamilyen politikai válsághelyzet feloldására szolgál. Alapvetően akkor merül fel, ha egy kormány mögül eltűnik a legitimáció, a társadalmi támogatottság, de erről Magyarországon egyáltalán nem beszélhetünk - értékelt.
Elmondta, ha most vasárnap tartanának egy előrehozott választást, a "mérvadó közvélemény-kutatások szerint" a Fidesz-KDNP győzne, a felmérések kormányváltásról nem árulkodnak. Megjegyezte, vannak olyan baloldali intézetek, amelyek ellentétes méréseket tettek közzé, de szerinte ezek manipulált felmérések, amelyek egy olyan politikai hangulat kialakításáról szólnak, mintha nem lenne esélye a kormány újrázásának.
Az elemző hangsúlyozta, ha valósak lennének ezek a közvélemény-kutatások, egy ilyen "kihívó pozícióban" lévő párt elindulna a Tolna vármegyei időközi országgyűlésiképviselő- választáson, ahol bebizonyíthatná, hogy igazak a felmérések, és valóban övé a társadalmi többség. Mivel a Tisza Párt el sem indul, Szikra Levente arra következtet, hogy a szervezet saját maga sem bízik a vezetését mutató felmérésekben és saját képességeiben.