A britek kétharmada szerint semmi haszon nem származott a Brexitből

A hétfőn ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek csaknem kétharmada úgy érzékeli, hogy nem hozott hasznot Nagy-Britanniának a kilépés az Európai Unióból.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az EU-ból, miután az uniós tagságról 2016 nyarán rendezett népszavazáson a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe.

A legnagyobb brit közvéleménykutató cégcsoport, a YouGov a Brexit második évfordulójára időzített felmérésében kimutatta, hogy a brit választók alig 7 százaléka szerint járt jelentős előnyökkel az EU-tagság megszűnése. További 17 százalék úgy nyilatkozott, hogy "valamelyes hasznot" hozott a Brexit az országnak, vagyis a válaszadóknak kevesebb mint a negyede gondolja úgy, hogy valamilyen mértékben hasznos volt Nagy-Britannia számára a kilépés az Európai Unióból.

A reprezentatív felmérésbe bevont 3387 felnőtt brit állampolgár 28 százaléka szerint ugyanakkor "nem sok haszonnal" járt a Brexit, 37 százalék pedig "egyáltalán semmiféle előnyt" nem érzékel a brit EU-tagság megszűnéséből, vagyis a brit választók 65 százaléka gondolja jelenleg úgy, hogy a Brexit csekély vagy semmilyen előnnyel nem járt.

A YouGov kiemeli: azoknak a 39 százaléka is ebbe a táborba tartozik, akik a 2016-os népszavazáson a kilépésre voksoltak.

A felmérés szerint a britek alig 7 százaléka véli úgy, hogy Nagy-Britannia jó egyezményt kötött az Európai Unióval a kilépés feltételrendszeréről, 47 százalék ugyanakkor rossznak tartja a Brexit-megállapodást.

Fotó: Illusztráció

A közvéleménykutatás adatai alapján azok közül is csak 12 százalék tartja jónak a kilépési egyezményt, akik a referendumon a Brexitre szavaztak, 33 százalékuk szerint a brit kormány rossz megállapodást kötött az EU-val.

A brit EU-tagság két évvel ezelőtti megszűnése után 11 hónapig tartó átmeneti időszak kezdődött, azzal a céllal, hogy legyen idő a Brexit utáni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályainak részletes kidolgozására.

Az átmeneti időszak 2020. december 31-én lejárt, de London és az Európai Unió csak az utolsó pillanatban, 2020 karácsonya előtt jutott megállapodásra egy szabadkereskedelmi egyezményről.

A megállapodás alapján sem vámok, sem kvóták nem terhelik Nagy-Britannia és az Európai Unió kétoldalú árukereskedelmét abban az esetben, ha az áruk megfelelnek az eredetigazolási előírásoknak.

E megállapodás sem küszöböli ki azonban a kereskedelmet terhelő adminisztratív kötelezettségeket: a brit és az uniós vállalatoknak egyebek mellett vámáru-nyilatkozatokat és eredetigazolásokat kell mellékelniük az EU-ba, illetve a brit piacra irányuló szállítmányaikhoz, és ez szállítási késéseket, kiskereskedelmi szinten ismétlődő áruhiányokat okoz Nagy-Britanniában.

MTI

2022. február 01. 07:19
Az ukrajnai toborzási gyakorlatok egyre agresszívebbé válnak, sokszor erőszakkal viszik el a civileket. Aki már szol...
Hónapokon belül lecserélheti Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt az Egyesült Államok. Ha Zelenszkij nem hajlandó önké...
Mintegy hatezer liter olaj ömlött az Északi-tengerbe a németországi Cuxhaven kikötővárosnál, ahol két hajó összeütkö...
A Tusványos az a hely, ahol lehet eszmét cserélni, inspirálódni, vitatkozni, világot megváltó gondolatokat megoszta...
Aki akkora rajongótáborral rendelkezik, mint T. Danny, azzal kapcsolatban nem meglepő ha időnként elindulnak találga...
family
Erszénnyel a derekukon, kenguru szülőkként élik a napjaikat Bea és Norbert. Picúr, a kis kenguru anyukája ugyanis el...
family
Már több mint egy hete meghalt de egyelőre semmit sem tudni arról, hogy mikor helyezik örök nyugalomra Schmuck Andor...
family
Gyászol a zenész világ, 76 éves korában elhunyt Ozzy Osbourne, többszörös Grammy-díjas zenész. A rocklegenda halála ...
family
Megszállta az ördög, megfojtotta a zárkatársát „ekszöszájzbúk” Ferike. A fiú, akit 21 éve ajándékbiciklivel próbálta...
family