A fotó illusztráció: MTI/ Mohai Balázs
Ha már megtörtént a baj
Amennyiben mégis megtörtént a baj, amitől tartottunk, és a kutyusunk esetleg túlhevült, nagyon fontos, mit szabad ilyen helyzetben tenni és mit nem. Az állatorvos szerint nem szabad azonnal itatni az állatot.
A kutyát először nyugalmi állapotba kell helyezni, majd szigorúan langyos vízzel kell óvatosan hűteni a szőrrel kevésbé fedett testrészeket, illetve a váll- és comb izmokat, talpat, hiszen az utóbbin keresztül izzadnak valamilyen szinten.
Ha van nálunk sterilizálásra alkalmas alkohol, érdemes vele a mancsokat áttörölni, leönteni, mivel gyorsíthatja a hőleadást – részletezte a szakember, s még elmondta: nagyon fontos, hogy amennyiben észleljük a túlhevülés tüneteit – túlzott lihegés, koordinálatlan mozgás, elhúzódó reakció idő – az otthoni hűtés mellett azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
Az állatorvos szerint ez azért lényeges, mert kialakulhatnak komoly szövődmények, károsodások: agyi ödéma, bélsokk, véres hasmenés, ezekből pedig könnyen elhullás is történhet.
Mint az embereknél, a kutyáknál is előfordulhatnak különböző betegségek a nagy melegben: főként emésztőszervi problémák jelentkezhetnek, mint például ételmérgezés, de szalmonellától kezdve akármit elkaphatnak, ráadásul ezek az emberre is veszélyesek lehetnek.
A túl hideg víz vagy esetleg fagyi alkalmazása szintén hasonló gondokat produkálhat, mint az embernél: súlyos mandulagyulladás, felső légúti megbetegedések is veszélyeztetik az ebeket. Az állatorvos éppen ezért hangsúlyozta, hogy felejtsük el a hirtelen lehűtést különösen jéghideg vízzel, étellel.
Mindenképpen fokozatosan segítsünk kutyánknak visszanyernie az optimális testhőjét.