Vízmozgásra utaló bizonyítékot találtak a meteoritokban

Nyomokat találtak a nemrégiben Földbe csapódott meteoritokban, ami szerint a bennük lévő víz az olvadás következtében mozgott.

Az ausztráliai, amerikai és francia intézményekhez kapcsolódó kutatócsoport bizonyítékokat talált a viszonylag friss vízmozgásokra a meteoritokban, amelyek csak nemrégiben ütköztek a Földdel. A Science folyóiratban megjelent cikkükben írnak a szénszálas kondrit (CC) meteoritok vizsgálatáról, amelyek az elmúlt évszázadban landoltak a Föld felszínén - olvasható a Phys.org oldalán.

Sok tudós úgy véli, hogy a Földön jelen lévő víz meteoritokból származik. Ezt az elméletet azért volt nehéz bizonyítani, mert az eddig feltárt meteoritok nem tartalmaztak vizet, és mivel évmilliókkal ezelőtt olyan kémiai reakciók történtek, amelyek az üstökös által hordozott vizet is magukba foglalták. Ebben az új erőfeszítésben a kutatók egy másik szemszögből vették szemügyre az ötletet - olyan meteoritok izotópjait vizsgálták, amelyek az elmúlt évszázadban landoltak a Földön.

Korábbi kutatások szerint a CC meteoritok többsége, ha nem is az összes, körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett nagyobb aszteroidák részeként. Annak kiderítésére, hogy a közelmúltban érkezőknek bizonyítékai lehetnek-e a víztörténelemre, a kutatók az urán és a tórium eloszlását vizsgálták a mintákban - az előbbi vízoldékony, míg az utóbbi nem.

 

A logika azt sugallja, hogy ha valaha létezett víz a meteoritban, akkor annak olvadása közben mozognia kellett volna, és ez a mozgás tükröződne a tórium és az urán izotópok eloszlásában. Ezenkívül mindkét izotóp rövid felezési idővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ha megtalálható lenne a meteoritokban való eloszlásuk, akkor viszonylag nemrégiben - néhány millió év nagyságrendben - történtek volna.

A meteoritok közül kilenc tanulmányozása során a kutatók megtalálták a keresett eloszlásokat, amely szerint a víz az olvadás következtében mozgott, valószínűleg az elmúlt egymillió évben. Megjegyzik, hogy ezt az elképzelést aszteroidák mintavételével lehetne kipróbálni, mielőtt azok a Földbe csapódnának, amint ezt nemrégiben a japán és az amerikai űrhajók is megtették.

Fotó: CC0 Public Domain

2021. január 09. 15:03
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésben üzent Brüsszelnek.
A Fidesz kommunikációs igazgatója is reagált arra a Ripostban megjelent hírre, miszerint a Tisza Párt egyik meghatár...
Az Európai Bizottság által héten bemutatott költségvetési javaslat, valamint Sebestyén József halála kapcsán is krit...
"Von der Leyen csinált egy költségvetést Ukrajnának! A te pénzedet is odaküldené" - közölte a Fidesz-KDNP kommunikác...
Szíriából szomorú hírek érkeztek a napokban, hiszen újabb brutális támadások érték a kisebbségeket, köztük a kereszt...
Több mint húsz ember megsérült, köztük négyen-öten "minimum válságos állapotban" vannak.
Drámai felvétel került nyilvánosságra a kényszersorozásról. A videón tisztán látszik, ahogy ukrán katonai toborzók e...