A Fidesz áprilisi kétharmados, elsöprő választási győzelme után már egyértelművé vált az, amit sokan addig is sejtettek. A baloldal azért indult közös listával, hogy maximalizálni tudja a pénzekkel való trükközését. Magyarul több pénzt akartak zsebre tenni, mint korábban. Ez az egyszerű oka annak is, hogy továbbra is hat párt van a baloldalon.
A Fidesz nemrég törvényjavaslatot nyújtott be, amivel véget vetnek a baloldal pénzekkel való trükközésének, azonban ahhoz, hogy megértsük, hogyan is működött a pénzlopó rendszer, előbb meg kell vizsgálnunk a korábbi szabályozást. Ennek alapján a mindössze 57 képviselőt felvonultató baloldal havonta 256 millió forintra lett volna jogosult, ami ráadásul 60 millió forinttal több, mint az előző ciklusban. Mindezt úgy, hogy hat képviselővel kevesebb jutott be az országgyűlésbe. Tehát vesztett képviselőnként a baloldal 10 millió forinttal gazdagodott havonta.
Szintén nagy volt az egyenlőtlenség a kormánypártok és a baloldali pártok közötti eloszlásban. Míg a baloldali képviselők lebontva 4,5 millió forintot vihettek haza támogatásokban, addig a kormánypártok mindössze 2,6 millió forintot. Pedig a kormánypártok 135 képviselővel rendelkeznek, szemben a baloldal 57 képviselőjével.
A pártok költségvetési pénzből gazdálkodnak, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy évente 2,5 milliárd forintot kapnak, amely 25 százaléka egyenlő arányban oszlik meg a parlamenti pártok között, míg a maradék 75 százalékot a leadott szavazatok alapján osztják szét.
Máshogy alakul viszont a pártok parlamenti frakcióinak támogatása, mivel az egy jóval tetemesebb összeg, 30 milliárd forint négyévente. A régi szabályozás viszont azt jelentette volna, hogy a baloldali pártok ebben a ciklusban úgy kapnak 3 milliárddal több támogatást, hogy 2018 óta 800 ezer szavazót veszítettek.