Az oltás nemzeti ügy
Azt mondta, nem tudja, hogy az újraindítás következő lépcsőfoka 4,5 vagy 5 millió beoltottnál lesz-e. Utalt rá, hogy az emberek határidő esetén, például adóbevallásnál hajlamosak az utolsó percben "rohamozni". Hasonló tapasztalható az oltásoknál is. Amikor úgy érzik, hogy jobb a helyzet, kevésbé sietnek a vakcinákért. Hangsúlyozta: már több az oltóanyag, mint ahányan kérik, erre büszkének kell lenni, mert Magyarország az egyetlen ilyen állam Európában.
Saját kutatási eredményük szerint míg a kormánypártiak 71 százaléka hajlandó beoltatni magát, ez az arány a baloldali szavazók körében csupán 59 százalék. A baloldal oltásellenes, és ennek megvan az eredménye - jelentette ki. Arra kérte a baloldali szimpatizánsokat, hogy ne hallgassanak az oltásellenes kampányra. Az oltás nemzeti ügy - hangoztatta.
A felsőoktatásban több van, mint amennyit jelenleg kihoznak belőle
A kormányfő örül neki, hogy az élet visszatér a normális kerékvágásba, és a koronavírus-járványon kívül már más témák is közfigyelmet kaphatnak, így például az egyetemek átalakítása. Úgy vélekedett, hogy Magyarországon rendkívül rugalmatlan a felsőoktatási rendszer. Míg régebben nagyon büszkék voltunk az egyetemeinkre, erre ma már kevesebb okot találunk. A felsőoktatásban több van, mint amennyit jelenleg kihoznak belőle - mondta.
A világ legjobb egyetemei mind rugalmas, nem állami, hanem alapítványi formában működnek - jelentette ki. Korábban a kormány kiválasztott néhány egyetemet, amelyet átalakított, és miután látszott, hogy a változás pozitív, más egyetemek is bejelentkeztek, hogy szeretnének új formában működni. Soha nem kaptak annyi támogatást az egyetemek, mint most - mutatott rá Orbán Viktor, aki sokat vár a reformtól.
Megjegyezte, hogy a világ más részein szervesebben alakult ki az egyetemek alapítványi formája, Magyarországon azonban ez nem adatott meg, mert a kommunisták mindent "leállamosítottak". Ha nem jöttek volna, jobb állapotban lennének az egyetemek. Az alapítványok vagyona csak oktatási célra lesz használható, még a kormányok sem fogják tudni "rángatni" az egyetemeket - jelentette ki.
A baloldal támadása a reform ellen politikai természetű, nem szakmai a vita - hangoztatta. A baloldal "internacionalista képződmény" Magyarországon, az egyetemek viszont nemzetiek, és a kormány nem akarja, hogy globálisakká váljanak - tette hozzá.
Megjegyezte, a támogatás "sosem elég": aki kapja, mindig azt mondja, hogy adhattak volna többet is. Kijelentette: a gazdaság újraindításához elég támogatást nyújt a kormány. A sikerhez önmagában azonban nem, azért még sokat kell dolgozni: le kell küzdeniük akadályokat azoknak, akiknek hosszú ideig állt az üzletük. Ezért hosszabbította meg a kormány a bértámogatás időtartamát, és ezért ad beruházási támogatásokat - magyarázta.
Gazdaság-újraindítási operatív törzset is felállítanak
Közölte: hamarosan gazdaság-újraindítási operatív törzset is felállítanak, a 2022-es költségvetést is az újraindítás szellemében dolgozták ki. Ugyanakkor azért is küzd, hogy ismét kapjanak 13. havi nyugdíjat az idősek, a 25 év alatti fiatalok pedig élvezzenek adómentességet.
Orbán Viktor anyák napja alkalmából azt mondta: minden tiszteletet megérdemel, amit a magyar asszonyok az elmúlt évben tettek.
MTI/Fotók: illusztráció (MTI)