Ügynökmeló: hírszerzők és kémek képzik a dollármédia krémjét

Évek óta kitartóan él a pletyka, hogy a dollármédia egyes újságírói túl szoros kapcsolatot tartanak fent nyugati titkosszolgálatokkal és azok szereplőivel. A BENNFENTES bebizonyítja, hogy a pletyka igaz.

  • A dollármédia - ahogyan az köztudott - komoly pénzeket kap külföldről.
  • Az kevésbé közismert, hogy a "független-objektív" szerkesztőségeket nem csupán a külföldi pénz öleli körül.
  • Hanem a finanszírozók titkosszolgálatai, titkosszolgálati alvállalkozói, magasrangú szolgálati specialistái, hírszerzői, ügynökei és szakértői is.
  • Utóbbiak "képzik" a dollármédia hazai és közép-európai krémjét.
  • A dajkamese az, hogy "független" újságírásra.
  • A valóság viszont az, hogy a finanszírozó nagyhatalmak elvárásainak megfelelő információs befolyásolásra, elárasztásra és ezzel kifejtett nyomásgyakorlásra, vagyis a közvélemény manipulálására.
  • Röviden: információs hadviselésre.

A Magyar Honvédség átalakítása és megerősítése nem kerülte el az ellenérdekelt, a bizniszből kimaradó hadiipari szereplők, és a rendelkezésre álló exkluzív bizonyítékok alapján a nagyhatalmi hírszerzések és titkosszolgálatok figyelmét sem: a 2022-ben kipattant orosz-ukrán konfliktus az információs fronton is totálissá fokozta a legkésőbb 2014 óta tartó háborút.

A hazai információs hadviselés egyik célja az lett, hogy a Soros tulajdonolta és/vagy külföldről fizetett dollármédia a békepárti Magyarország diplomáciai erőfeszítései mellett a magyar haderőfejlesztés iránti bizalmat is ugyanazzal a kitartó befolyásolási munkával ássa alá, mint minden más kormányzati intézkedést.

Egy, az Európai Bizottság által finanszírozott médiapályázat egyik kedvezményezettje a magyarországi Soros-média koronaékszere: a 444-en futó The Eastern Frontier Initiative (TEFI) egy kiadói konzorciumot takar, amely a kelet-közép-európai országok 'független" médiáját tömöríti Magyarországon, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban. A TEFI-projekt koordinátora a Soros György médiaalapjának résztulajdonában álló 444, és a lengyel, a szlovák és a román kedvezményezett is Soros-média, vagy Soros György támogatásából élő médium.

A TEFI projekt kiemelt nemzetközi partnerénél, a Bellingcat portálnál - amely szintén a bizottsági pénzosztás kedvezményezettje -, hemzsegnek a hírszerzők és kémek, és maga a Bellingcat közvetlenül és közvetetten brit és amerikai kormányügynökségi, védelmi ipari és titkosszolgálati alvállalkozói, vagy titkosszolgálati fedőcégek láncolatán keresztül finanszírozott média.

A munkamegosztás szerint aTEFI-projektben a Bellingcatnél dolgozó hírszerzők és kémek képzik a magyarországi és a közép-európai dollármédia krémjét, a TEFI-projektben részt vevő újságírókat is. Vagyis az Európai Bizottság olyan Soros-médiumokat részfinanszíroz, ahol az újságírókat a Bellingcatnél dolgozó brit és amerikai titkosszolgálati specialisták képzik.

Mindez adalékul szolgál a magyarországi "független-objektív" dollármédia információs hadviselésének megértéshez: egyre több bizonyíték utal arra, hogy a pénz, a szellemi útravaló és a kiképzés is külföldről érkezik, és ennek megfelelően külföldi befolyásolási, nagyhatalmi érdekeket is szolgál, mint minden valamire való titkosszolgálati gyökerű információs operáció.

A The Eastern Frontier Initiative (TEFI) célja – elviekben – hogy előmozdítsa a keleti országok biztonságpolitikai párbeszédét.

Az Európai Bizottság - európai adófizetői közpénzekből - összesen 1,076,718 euróval támogatja a kezdeményezést, két éven át.

TEFI és Bellingcat-kooperáció

A TEFI hivatalos leírása szerint "A Keleti Határ kezdeményezés a közép- és kelet-európai független kiadókat fogja össze, hogy (…) erősítsék a tényeken alapuló közbeszédet az európai védelemről és biztonságról. A projekt (…) fellép az orosz és kínai dezinformáció ellen, és végső soron hozzájárul az ellenállóbb európai demokráciához. A lengyel Gazeta Wyborcza (Soros György résztulajdonában áll), a szlovák SME (Soros György médialapja támogatja), a magyarországi 444 (Soros György médiaalapja résztulajdonos) és a romániai PressOne (direkt Soros-kapcsolat nyoma nem kimutatható, de a költségvetés 60%-a támogatásokból áll, és erről mindenki tudja, hogy mit jelent) képviseli az EU keleti határát.

A holland Bellingcat világelső az innovatív OSINT-technikáknak a biztonságra összpontosító közszolgálati újságírásban való alkalmazása terén. A résztvevők együttműködnek a nemzetbiztonságra, védelemre, energia- és erőforrás-biztonságra, gazdasági biztonságra és kiberbiztonságra, egyéni ellenálló képességre és válsághelyzetekre való felkészülésre összpontosító tartalom előállításában nemzeti nyelvükön (PL, SLK, HU, RO - legalább 350 tartalom 24 hónap alatt), és közös angol nyelvű, nemzetközi közönségnek szóló honlapot indítanak (legalább 85 tartalom 24 hónap alatt). A konzorcium (a GLOBSEC-kel együttműködve) létrehozza a CEE Threat Reportot, egy digitális és nyomtatott kiadványt (legalább 20 ezer példányban), amelyet élő rendezvényeken (6 rendezvény) mutatnak be és népszerűsítenek, valamint ingyenesen terjesztik az iskolákban és egyetemeken. A Bellingcat minden szerkesztőségben OSINT-képességeket fog fejleszteni (legalább 14 riportert képezünk ki), és létrehozunk egy központot az ilyen tevékenység számára a régióban. Tantervet dolgozunk ki az OSINT-ről az újságíróiskolák diákjai számára a régióban."

A signs.pl lengyel portál beszámolója alapján azonban a kiadói együttműködés mögött további, információs-befolyásolási célok is meghúzódnak: "Ukrajna 2022 februári orosz megszállása vitathatatlanul a legjelentősebb esemény a berlini fal 1989-es leomlása óta, amely megváltoztatta a geopolitikai status quót és felrázta a világgazdaságot. A résztvevő kiadók úgy érezték, hogy most az a feladatuk, hogy a jelenlegi helyzetet szélesebb kontextusban magyarázzák el olvasóiknak, és felhívják a figyelmet a Közép- és Kelet-Európát fenyegető veszélyekre. Ezért is döntöttek úgy, hogy a Bellingcat szakembereinek tapasztalatát és know-how-ját felhasználva fejlesztik OSINT (nyílt forrású hírszerzési) készségeiket."

TEFI a 444-en: kíméletlen kritika a magyar haderőfejlesztésről és dezinformációk terjesztése

A TEFI-projekt a mindennapokban a nyugati elvárásoktól eltérő magyar honvédelem és védelempolitika információs össztűz alatt tartását jelenti, egyfajta információs nyomásgyakorlás, amely igyekszik a közbeszédet eltéríteni és monopolizálni, különösen az orosz-ukrán háború megítélésének tekintetében. Ezt ezt bizonyítják a 444-en a TEFI-rovatban megjelent írások is.

A 444 TEFI-projekt fél éves. Sokatmondó, hogy első anyaguk Krekó Péterrel készült. Ő régi motorosa a nemzetközi pénzekből mozgatott magyarországi hálózatnak, a PC kap pénzeket a NED-től is. A Krekó által igazgatott szervezet a pozsonyi, Soros-támogatta GLOBSEC-nek is szakértői beszállítója, és a GLOBSEC partnere a TEFI-nek is.

A 444 résztulajdonosának, Soros Györgynek egy másik szervezete is konzorciumi partner a TEFI-ben

A TEFI másik partnere a pozsonyi székhelyű GLOBSEC, egy keleti biztonságpolitikai think-tank, amely százezernyi dollárt kap évente Soros György alapítványától. A szervezet egyik igazgatója a magyarországi dollárbaloldal finanszírozásának egyik főalakja, Bajnai Gordon exminiszterelnök is. A GLOBSEC más igazgatói Soros György alapítványainál dolgoznak mellékállásban.


Magyar haderőfejlesztés és kormányzati békepártiság a 444-en: rossz, elhibázott, hasztalan, kitesznek bennünket a NATO-ból, mert Putyin álmait szolgáljuk

Krekó Péter TEFI-mellékletet indító interjúja után a 444-en csak ilyen szalagcímek sorakoznak:

"Kijev hiába teljesítené a magyar követeléseket, Orbán már elvi szinten sem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását", "Mégsem biztos, hogy a honvédség beleugrik a veszélyes csádi misszióba", "Így fegyverkezik a magyar békekormány", "Német fegyvergyárak árasztják el Magyarországot", "Rácz András: Ukrajna veresége teljes mértékben ellentétes az EU és a NATO legelemibb biztonsági érdekeivel", "Az ukrán elnöki hivatal vezetője elmondta a 444-nek, miért nem támogatják a tűzszünetet", "Annyi probléma van a Kiskunfélegyházán gyártott honvédségi fegyverekkel, hogy már a kivonásuk is szóba került", "25 éve vagyunk NATO tagok, de nagyon másként ünneplünk, mint akikkel együtt csatlakoztunk", "Tíz NATO-tagállamban van kötelező sorkatonai szolgálat, nálunk államtitkárok vonulnak be tartalékosnak", "A testén viseli az orosz propaganda nyomait: Olekszij Anulja, a tíz hónap orosz fogságot megjárt ukrán katona története", "Buda Péter: A magyar külpolitikai stratégiát az orosz célkitűzésekhez igazították", "Orbán most a NATO-t próbálja blokkolni, kitehetik Magyarországot a kelet-európai biztonsági együttműködésből".

A címeket átfutva látszik, hogy a TEFI-projekt a gyakorlatban nem a magyar NATO-tagság vagy haderőfejlesztés hiteles bemutatása és a megváltozott keleti biztonsági helyzet körültekintő ismertetése, hanem a minősítő információs nyomásgyakorlás és a szándékolt dezinformációk terjesztése Magyarországról (például annak híresztelése, hogy Magyarországot kiteszik a NATO keleti biztonsági együttműködéséből, vagy az azzal való vádaskodás, hogy a magyar külpolitika az orosz célok alá lenne rendelve és Putyin álmait teljesíti).

A lengyel médiaszálak is Soros Györgyhöz vezetnek

A TEFI nemzetközi partnerei sem kímélik Magyarországot, ha információs nyomásgyakorlást kell kifejteni az általuk helytelenített védelempolitika vagy diplomáciai megközelítések, vagy a magyar energetikapolitika miatt.

Angol nyelvű anyagaikban arról tudósítanak, a magyar kormány törekvése, hogy azeri gázt importáljon, "csak füst a tükrön", és az írás szerint "aggodalomra ad okot, hogy a magyar energiapolitikát befolyásolja a Fidesz ’keleti nyitás’ politikája és a dél-kaukázusi orosz-azeri-török érdekek kereszteződése."

A lengyel Gazeta Wyborcza kiadóvállalat és a hozzá tartozó rádióállomás tulajdonán 40-60%-ban osztozik egy cseh milliárdos és Soros György svájci cége, a 444-et is tulajdonló Media Development Fund. A bevásárlás 2019-ben történt, összesen 30 millió euróért.

Mindez illeszkedik abba, ahogyan Soros hídfőállásokat épített ki a lengyel médiapiacon. 2022-ben 40%-os részesedést szerzett Gremi Media-ban, 2023-ban pedig az amszterdami vállalat bejelentette, hogy élt további részvények vásárlására vonatkozó opciójával, így tulajdonrésze 52%-ra emelkedett. Ez a kiadó adja ki a lengyel Rzeczpospolita mellett a Parkiet üzleti és pénzügyi újságot is. A Pluralis ezzel "átvette az irányítást a Gremi Media felett, és teljes mértékben döntéseket hozhat az igazgatótanács és a szerkesztőség vezetése tekintetében" - mondta a Rzeczpospolita főszerkesztője, Bogusław Chrabota a Lengyel Sajtóügynökségnek (PAP).

A Rzeczpospolita - amelynek neve lengyelül Köztársaságot jelent - Lengyelország második legnagyobb példányszámú lapja a nem bulvár napilapok között.

Vagyis Soros György közvetetten tulajdonolja a 3. és a 4. legmagasabb példányszámban kiadott lengyel lapot is, és ebből az egyik a TEFI-ben is konzorciumi tag.

Brit és amerikai, titkosszolgálati finanszírozású szerkesztőség hírszerzői és kémei képzik a dollármédia krémjét

A TEFI konzorcium képzési partnere a hivatalos leírás szerint a holland Bellingcat oknyomozó portál. Ez a szerkesztőség ugyan függetlennek van maszkolva, de ezen a gondosan épített képen már korábban súlyos csorba esett.

A Bellingcat – bár korábban tagadta –, nyugati titkosszolgálati és hírszerzési fedőcég-finanszírozást, valamint titkosszolgálatok alvállalkozóinak és kormányügynökségek pénzeit (is) fogadja működéséhez, ahogyan elfogadja a magyarországi dollárbaloldal és dollármédia egyik fő amerikai szponzorának pénzét, a NED-ét is (National Endowment for Democracy).

Ráadásul a Bellingcat esetében nem csupán a finanszírozás vezethető vissza a titkosszolgálati világhoz, de a Bellingcat soraiban hírszerzők és kémek dolgoznak újságíró-fedésben. A TEFI-partnerség jegyében pedig ők biztosítanak oktatást és kiképzést a TEFI-konzorcium "független újságírói" számára.

Vagyis a dollármédia legkiválóbbjait a nyugati hírszerzések tisztjei képzik ki, hogy olyan narratívákat terjesszenek idehaza, amelyek tökéletesen illeszkednek a nyugati kormányzatok által képviselt hatalmi elvárásokba, legyen szó békéről vagy háborúról, energiapolitikáról vagy nemzetbiztonságot érintő ügyekről.


A TEFI hírszerző-partnere az együttműködésben: az ügynököktől hemzsegő, közvetett titkosszolgálati finanszírozású Bellingcat

A Bellingcat oknyomozó portál a mainstream sajtó sztárja Nyugaton. Így sorjáznak a dicséretek: "hírszerző ügynökség az emberekért" (ABC Australia), "átlátható", "innovatív" (New Yorker), "független hírgyűjtemény" (New Yorker), és "átalakítja az oknyomozó újságírást" (Big Think).

Azonban egy részletes vizsgálat során összegyűjtött bizonyítékok azt támasztják alá, hogy a Bellingcat távolról sem független és semleges, mivel nyugati kormányok finanszírozzák, volt katonai és állami hírszerző tiszteket tud a sorai között, hivatalos, hatalmi narratívákat ismételget az ellenséges államokkal szemben, és kulcsfontosságú szerepet tölt be abban az útvonalban, amit így írhatunk le: "a kémektől a Bellingcaten át a hivatalos, fősodratú médiához vezető propagandacsatorna", és amely a nyugati kormányok narratíváit független kutatásként mutatja be.