Függőség és a koncentrációkészség drámai csökkenése
A TikTok közösségi oldal lényege, hogy a felhasználók rövid videókat oszthatnak meg a világgal, ezeket pedig akárcsak bármilyen más közösségi platform esetében, a felhasználók kedvelhetnek, hozzászólhatnak, vagy akár meg is oszthatnak. Az alkalmazás jelenleg egymilliárd napi aktív felhasználóval rendelkezik 154 országban, ezzel a világ egyik legnépszerűbb közösségi platformja, ráadásul kifejezetten közkedvelt a fiatalok körében.
A TikTok felhasználóinak 32,5 százaléka 10 és 19 év közötti tinédzser, akik közül sokan a platform valóságos függőivé váltak.
Számos kutatás jelent már meg arról, hogy ez a közösségi oldal milyen súlyos negatív hatásokkal van a fiatalokra. A The Science Times összegzése szerint már napi 90 perc eltöltött idő a TikTok felületén is komoly mértékben befolyásolja a koncentrációkészséget. A folyamatos impulzusok miatt a fiatalok már nem képesek huzamosabb ideig egy dologra fókuszálni. És míg néhány éve a 10-30 perces YouTube videókat is sokan megnézték, mára a legfiatalabb korosztály már teljesen elhanyagolja a hosszabb tartalmakat, nem képesek valamire néhány percnél tovább figyelni.
A Forbes szerint egy perc alatt 167 millió videót tekintenek meg a TikTok felületén, a platform pedig a rendkívül kifinomult algoritmusának, és a sok vitát kiváltó adatgyűjtési elveinek köszönhetően jobban ismeri a felhasználót, mint a felhasználó saját magát. Ennek következtében folyamatosan képes olyan új tartalmakat javasolni, amik jó eséllyel szintén tetszeni fognak a felhasználónak. Így egy olyan helyzet állhat elő, hogy valaki csak egy barátja feltöltését tervezi megnézni, de két óra múlva még mindig a videókat pörgeti.
A Tiktok gyakorlatilag maga is beismerte, hogy a felhasználók koncentrációskészsége egyre csökken, hiszen eredtileg még 15 másodperces videókat is meg lehetett osztani, ez viszont mostanra harmadával, 10 másodpercre csökkent.
Az Independent egy friss tanulmány alapján közölt cikket, amelyben kifejtik, hogy az eredmények alapján a felhasználók 6,4 százalékánál komoly az esély arra, hogy függőség alakul ki bennük, míg 25,4 százaléknál ugyan a kockázat alacsonyabb, de jelen van. A kutatást lefolytató orvos szerint a TikTok-függőség tünetei hasonlítanak bármilyen másik függőségéhez: ingerültség, idegesség vagy szomorúság.
LMBTQ és gender propaganda, a pedofilok mentegetése
Ugyan a legtöbb közösségi oldalon fellelhetőek a fiatalok érzékenyítésére gyártott tartalmak, azonban a TikTok felületén ezek különösen nagy mennyiségben találhatóak, ráadásul fokozottan veszélyesek a fiatal felhasználók aránya miatt, akik könnyen elhihetik a hazugságokat, vagy éppen trendként követik a gender őrületet anélkül, hogy értenék miről van szó.
Egyre népszerűbb például a súlyos mentális betegségek normalizálása. Egyre többen töltenek fel videót arról, hogy több személyisségük van, ezeknek külön neveket adnak és úgy mutatják be mindezt a többségében gyerekeknek álló közönségnek, mintha ez teljesen hétköznapi, sőt, menő lenne. Szintén rémisztő a mozgalom, amely a pedofilokat akarja mentegetni azzal, hogy ők is normális emberek, és meg kellene őket érteni.
A TikTok ráadásul egyre inkább a pedofilok kedvenc oldalává válik, gyakran vadásznak fiatal gyermekekre, a szülők többsége pedig nincs is tisztában azzal, hogy gyermeke milyen videókat tesz közzé, vagy kikkel beszélget az oldalon.
Az alábbi videón például egy pszichológus beszél arról, hogy a pedofil megnevezés kirekesztő, ezért a helyes megnevezés a "Kiskorúakhoz vonzódó személy".