Átláthatatlan belső viszonyok
Ezek alapján adja magát a feltételezés, hogy Radnai Márk háttérbe szorítása kapcsán Magyar Péter személyes bosszújáról van szó, és a hangfelvételeken elhangzott kijelentések miatt vonták hátrébb Radnait. Így jár ugyanis Vogel Evelin is: a nő részt vett a Magyar-féle Tisza megalapításában, felépítésében, alapítónak is nevezték több helyen, de amint Magyarral összeveszett, az elnök – erős médiacirkusz közepette – azonnal félreállította.
Radnai „lefokozása” kapcsán a lap kérdésekkel fordult a párthoz, pontosabban a frissen kinevezett Pósfai Gáborhoz. Azt szerette volna megtudni, hogy Magyar Péter kérte-e fel a feladatra vagy önként jelentkezett a Tisza operatív működtetésére? A Magyar Nemzet kíváncsi volt rá, hogy Magyar Péter egyszemélyes döntése volt-e Pósfai kinevezése, vagy pedig szavazást tartottak róla? Általánosságban pedig azt próbálta megtudni, hogyan néznek ki a személyi döntések a pártban, megismerhető-e az alapszabály? A lap a kérdéseire érdemi választ nem kapott – csupán személyeskedést.
A bíróság egyébként januárban elfogadta a Tisza Párt alapszabályát, legalábbis Magyar Péter ezt állította. A dokumentumban vélhetően le van írva, hogy milyen eljárást kell lefolytatni a szervezeten belül Radnai Márk feladatainak átalakításához és Pósfai kinevezéséhez. Minderről azonban semmit sem tudhatunk, ugyanis a Tisza Párt az egyetlen olyan országos politikai formáció, amelynek nem nyilvános az alapszabálya. Ez és Magyar Péter közéletbeli hétköznapi magatartása alapján pedig nem lehet másra jutni, csak arra, hogy az elnök dönt el egyedül minden lényeges kérdést, ilyen értelemben a Tisza nem pártként működik.
Elnök, alelnök
Érdemes felidézni, hogy a Tisztelet és Szabadság Párt (Tisza)
- 2021-ben jött létre Szabó Attila elnökletével.
- Deák Boldizsár és Somodi Erzsébet alelnökökként tevékenykedtek.
- Magyar Péter 2024 áprilisában vette át a párt vezetését, ám ekkoriban jogi, technikai problémák miatt alelnökként volt jelen a szervezetben, amelyet névlegesen vezetett tovább Szabó Attila.
A kaotikus helyzetet jól példázza, hogy az ügynökmúlttal rendelkező Deák Boldizsár például látszólag megtarthatta tisztségét Magyar Péter érkezését követően, ám Radnai Márk alelnöki kinevezéséről csak hónapokkal később, nyáron szerezhetett tudomást a nyilvánosság. Mindeközben a valóság az volt, hogy Deák és Somodi 2024. április 10-én távozott az alelnöki székből, helyüket pedig Magyar Péter és Radnai Márk vette át.
Visszatért „a Dezső” is
Farkas Dezső vállalkozó 2025 februárjától a Tisza-szigetek koordinálásáért felelős vezető. Ám korábban az ő szerepe sem volt világos. Farkas erőteljesen belevetette magát a munkába a párt megalakulásakor, majd 2024 nyarán és őszén információink szerint a háttérbe szorult. Radnai az egyik hangfelvételen éppen arról beszél, hogy „a Dezső” nem végezte jól a munkáját. Most viszont Fakas visszatért a politikai formáció egyik legfontosabb tisztségébe.
Ezek a mozgások is pontosan példázzák a Tisza Párt átláthatatlan személyi politikáját. Egy biztos: a kibogozhatatlan viszonyok egyedül Magyar Péternek kedveznek, aki így demokratikus kontroll híján egymaga intézkedhet, és nem csak a személyi döntésekben van teljes hatalma.
Tisztelet és szabadság
Magyar pártbéli korlátlan hatalmát kellően példázza a lassan közéleti szállóigévé váló mondatai saját munkatársairól. Magyar azon a hangfelvételen, amelyen agyhalottnak, alkalmatlannak nevezte saját uniós képviselő-jelöltjeit, arra is utalt, hogy a jóváhagyása nélkül még a sajtóval sem állhat szóba senki a pártból.