Szijjártó Péter: Magyarország vállalkozásfejlesztési programot indít a boszniai Szerb Köztársaságban

Magyarország vállalkozásfejlesztési programot indít a boszniai Szerb Köztársaságban, mivel a gazdaság fejlődése jelentős stabilizáló hatással bír és hozzájárul a béke megerősítéséhez - jelentette be a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Banja Lukában.

A tárcavezető Milorad Dodik boszniai szerb vezetővel közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a magyar kormány támogatja Bosznia-Hercegovina stabilitását és európai integrációs törekvéseit, s nem csak szavakban, hanem valódi tettekben is. Kiemelte: a gazdasági együttműködés erősítéséről szóló tárgyalások eredményeként Magyarország vállalkozásfejlesztési programot indít a boszniai Szerb Köztársaságban, amelynek első ütemében 35 millió eurónyi fejlesztési támogatásra írnak ki pályázatot a helyi kis- és középvállalkozások számára. Ennek keretében több mint ezer érintett cég egyenként legfeljebb 25 ezer eurós támogatást kaphat magyar gyártású eszközök beszerzésére.

 

A pályázatot szeptember 1-jén írják ki, a beadási határidő október 15. lesz, a támogatási szerződéseket pedig még idén megkötik a tervek szerint. "Ezzel segítjük a magyar gazdaságot és Bosznia-Hercegovina gazdaságának fejlődését is" - mutatott rá. Szijjártó Péter ezután arra is kitért, hogy az országban jelenleg 134 magyar katona teljesít szolgálatot az Európai Unió béketámogató missziójában. "Mi úgy gondoljuk, hogy az a helyes, ha folyamatosan segítséget, támogatást nyújtunk a nyugat-balkáni országoknak, és a felelős szomszédságpolitika keretében a párbeszédre törekszünk" - hangsúlyozta. "A szankcióknak és a fenyegetőzésnek nincs értelme, hanem kulturált párbeszédre van szükség, ezért számunkra természetes, hogy egyetlen nyugat-balkáni ország legitim, megválasztott vezetőjével szemben sem támogatunk semmilyen uniós szankciós intézkedést" - tette hozzá.

A miniszter ennek kapcsán aláhúzta, hogy a jelenlegi súlyos kihívások közepette minden európai politikusnak az lenne a kötelessége, hogy mindent megtegyen a kontinens stabilitásának és biztonságának javítása érdekében. "Ilyen lenne a nyugat-balkáni térség intregrációjának felgyorsítása (.) Mi Brüsszel szégyenének tartjuk, hogy ennyire lassú az integrációs folyamat, és helytelen döntésnek tartottuk azt is, hogy az Európai Tanács nem adta meg a tagjelölti státuszt Bosznia-Hercegovinának" - fogalmazott.

 

MTI

2022. július 01. 16:38
A privatizáció után kontroll nélkül emelték az árakat a nyugati tulajdonú közműcégek.
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésben üzent Brüsszelnek.
Újabb részletek derültek ki a tisztázatlan körülmények között meghalt kárpátaljai magyar férfi, Sebestyén József hal...
Rendőröket és polgárőröket is riasztottak a helyszínre.
Amint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, Brüsszel újabb súlyos forráselvonással fenyegeti az európai mezőgazd...
Idomított csimpánzokhoz hasonlította a magyar gazdákat a Tisza Párt egyik agrárszakértője. Kökény Attila az uniós ag...
A rendőrök közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálják az eset körülményeit.
Izrael és Szíria tűzszünetről állapodott meg azt követően, hogy a héten az izraeli hadsereg beavatkozott a szíriai k...