A harmadik és a negyedik pont értelmében korlátozzák az úgynevezett inframarginális villamosenergia-termelők bevételeit, illetve szolidaritási hozzájárulást vetnek ki a kőolaj- földgáz- szén- és finomítói ágazatban megtermelt többletnyereségre.
Ezek ugyanakkor a kötelező átvételi támogatási rendszer és az extraprofitadó formájában már léteznek Magyarországon, így az e téren elfogadott intézkedések nem rónak semmilyen kötelezettséget hazánkra - húzta alá.
Szijjártó Péter kijelentette: "a már Magyarországon működtetett adózási-pénzügyi mechanizmusok céljukban, hatásukban gyakorlatilag ugyanazt a célt és hatást érik el, mint amelyről most itt szó volt".
"Ez a csomag alkalmatlan arra, hogy megoldást hozzon a jelenlegi energiaellátási válságra Európában. Mindenesetre ártani talán már nagyon nem árt, de használni, azt hiszem, hogy semmiképpen sem fog" - mondta.
Üdvözölte, hogy az intézkedések nem tartalmaznak gázársapkát, az ugyanis alapvetően lehetetlenítené el Magyarország ellátását. "Mindenki tudja, mert az oroszok világosan megmondták, hogy ha ársapkát vezet be az Európai Unió, akkor leállítják teljesen a gázszállítást Európa irányába" - mutatott rá.
A javaslatot egyúttal képmutatónak nevezte, miután szerinte nyilvánvaló, hogy nem gazdasági, hanem politikai döntésről, azaz valójában szankciós intézkedésről lenne szó, amelynek elfogadásához egyhangúságra lenne szükség a tagállamok részéről.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy az ársapkát azok javasolják, akik semmilyen módon nem érintettek a kérdésben, tőlük ezért azt kérte, hogy "ne a mi kárunkra akarjanak itt hősködni".
Mint mondta, az Európai Bizottság egyelőre alulmaradt a tagállamokkal szemben, de "abban a naiv illúzióban nem kell ringatni magunkat, hogy ez a kérdés nem fog még feljönni".