Szijjártó: meghosszabbították hazánk mentességét a Gazprombank elleni amerikai szankciók alól

Az amerikai kormány újra meghosszabbította Magyarország mentességét az orosz Gazprombank elleni szankciók alól, ezúttal májusig - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Ankarában.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a török kollégájával, Hakan Fidannal közösen tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy közös kihívás volt Magyarország és Törökország számára, hogy az előző amerikai adminisztráció a hivatali idejének lejárta előtt pár nappal szankciókat vezetett be az orosz Gazprombankkal szemben, és ezzel tudatosan és szándékosan nehéz helyzetbe hozták a térség országait a földgázellátás szempontjából.

"Ez egy ellenséges hozzáállás volt a Biden-adminisztráció részéről, és nagy szerencsénk van, hogy azóta már olyan elnöke van az Egyesült Államoknak, aki barátként tekint erre a térségre (…) Egy olyan vezetés van Washingtonban, amely a józan ész talaján áll, és megérti azt, hogy a földrajz és az infrastrukturális valóság meghatározó az energiaellátás szempontjából" - húzta alá.

"Ezért örömmel oszthattam meg miniszter úrral is azt a jó hírt, hogy a tegnap Washingtonból kapott értesítés szerint a Gazprombank-szankciók alóli mentességünket újra meghosszabbította az amerikai adminisztráció, ezúttal májusig" - tudatta.


"Így a magyar földgázellátás továbbra is biztonságban van. A magyar földgázellátás biztonsága nem esik áldozatul a Biden-adminisztráció ellenséges, ideológiai alapú, politikai bosszújának" - tette hozzá.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy Magyarország energiabiztonsága nem létezik a megbízható partnernek számító Törökország nélkül. Ezt jól mutatja szavai szerint, hogy tavaly rekordmennyiségű, mintegy 7,6 milliárd köbméternyi földgáz érkezett hazánkba a Török Áramlat vezetéken keresztül, s idén eddig minden egyes nap meghaladta a leszállított mennyiség a húszmillió köbmétert.

Rámutatott, hogy Magyarország a történelme során először vásárolt földgázt közvetlenül Törökországtól, és ennek folytatása érdekében az MVM már újraindította a tárgyalásokat a BOTAS-sal.

Üdvözölte, hogy a magyar és a török kőolajvállalatok közötti stratégiai együttműködés is folytatódik, a Mol és a TPAO ugyanis megállapodott arról, hogy közösen pályáznak majd magyarországi lelőhelyek feltárására, közös vállalatot hoznak létre, és a török fél több mint 15 millió dolláros beruházást tervez e tekintetben hazánkban.


"A Mol és a TPAO, amelyek sikeres együttműködésben vannak már Oroszországban, Törökországban és más országokban is újabb területeken készítenek elő közös projekteket" - fogalmazott a miniszter.

Végezetül pedig arról is beszámolt, hogy tavaly új csúcsot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, és idén is már tízszázalékos növekedést regisztráltak.

Ezzel kapcsolatban fontosnak nevezte, hogy a magyar-török kereskedelmi-gazdasági együttműködés is azon a stratégiai szinten legyen, mint politikai téren.

MTI

2025. március 21. 16:40
Újabb részletek derültek ki a tisztázatlan körülmények között meghalt kárpátaljai magyar férfi, Sebestyén József hal...
Egyre több sokkoló videó és szemtanúi beszámoló kerül nyilvánosságra az ukrajnai kényszersorozások kapcsán. A felvét...
Magyarországon járt az Egyesült Arab Emírségek elnöke. A közel-keleti ország vezetője 14 gazdasági megállapodást köt...
Meghalt Felix Baumgartner 56 éves osztrák extrém sportoló, miután lezuhant siklóernyőjével egy szálloda területére. ...
Zivatar és jégeső csapott le csütörtökön az ország több pontján. Az északi országrészben Encsen, Emődön és Boldván h...
Két fiatal az ablakban ülve, félig a kocsiból kilógva utazott, miközben harmadik társuk vezette az autót. A megdöbbe...