Az államfő napjaink egyik legsürgetőbb kihívásának nevezte a klímaváltozást, amely Magyarország számára is kiemelten fontos ügy, mivel a Kárpát-medence az átlagosnál jobban melegedő régiók egyike.
Ugyanakkor hangsúlyozta: fontos, hogy a klímapolitikai intézkedéseknek ne a nehéz anyagi körülmények között élő polgárok fizessék meg az árát, és a vállalkozásokat se terheljék túl se jogilag, se anyagilag.
Sulyok Tamás a közelgő soros EU-elnökséggel kapcsolatban azt mondta, hogy Magyarország elkötelezetten támogatja az unió bővítését, a fél év során pedig szeretné megnyitni a lehető legtöbb csatlakozási tárgyalást.
Ennek erősítése érdekében november elején rendezik meg az EU-Nyugat-Balkán- és Európai Közösség-csúcsot - jelentette be.
Az államfő az Európai Unión belülről Magyarországot érő kritikákra vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy jelentős nézetkülönbség van bizonyos tagállamok között a tagállamok alkotmányos rendje és az uniós jogrend közötti összefüggésről.
Az uniós szerződésekben foglalt értékek, alapelvek és célok nem függetlenek a tagállamoktól, hanem azok alkotmányos rendjében gyökereznek, és ezeknek az alapvető elveknek továbbra is az integráció alapjául kell szolgálniuk - hívta fel a figyelmet.
Hozzátette: az utóbbi időben azonban észrevehető, hogy "közös értékeink elfogult megítélés alá estek". Az integráció jövője érdekében viszont - véleménye szerint - fel kell hagyni a politikai konfliktus gerjesztésével az értékekre hivatkozva, és vissza kell térni a szerződésben foglalt szerepek és hatáskörök maximális tiszteletben tartásához.
Natasa Pirc Musar szlovén köztársasági elnök az ország európai uniós tagságának 20. évfordulója alkalmából hívta meg Sulyok Tamás magyar, Sergio Mattarella olasz, Alexander Van der Bellen osztrák és Zoran Milanovic horvát államfőt.
Forrás: MTI/ Címlapfotó: Sulyok Tamás hivatalos Facebook-oldala