Orbán Viktor: mi vagyunk az adócsökkentés kormánya és azok is maradunk

Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya és azok is maradunk - jelentette ki a miniszterelnök szombaton a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumán Budapesten.

Orbán Viktor azt mondta: a Tax Foundation rangsorában Magyarországnak a hetedik legversenyképesebb adórendszere van a fejlett országok között. "Jogos, hogy miért nem az első, ezen kell dolgozni" – tette hozzá a miniszterelnök.

A kormányfő úgy fogalmazott, a közelmúltbeli bejelentésekből – különösen a gyermeket vállaló anyák élethosszig tartó személyijövedelemadó-mentességéből – látni lehetett, hogy a kormány olyan elemet emelt be az adórendszerbe, amely hosszabb távon determinálja azt. Tehát ebből nem lehet ki-be ugrálni – jegyezte meg Orbán Viktor.

Magyarországnak olyan adórendszere lesz, amelynek egy hármas kombináció adja az alapját: annak munkára, illetve család- és gyermekvállalásra kell ösztönöznie, továbbá alacsony adófizetésekkel, adókedvezményekkel kell mindezt megvalósítania – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Adóegyszerűsítés, adócsökkentés és bürokráciacsökkentés jön a vállalkozóknak

Adóegyszerűsítésre, adócsökkentésre és bürokráciacsökkentésre tett ígéretet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának Orbán Viktor.

A kormányfő az MKIK által szervezett Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumon elmondta, a kamara vezetése adóegyszerűsítést és bürokráciacsökkentést kért a kormánytól, az adócsökkentést pedig az adóegyszerűsítésben látja. "Nálunk jobb partnert a kamara vezetése nem kaphatott volna", szerintem ebben meg tudunk állapodni - fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor kijelentette, a magyar kormány készen áll arra, hogy a kamara új vezetésével, ahogy az előzőekkel is tette, megállapodást kössön, amely világos teljesíthető pontokból áll.

Azt javaslom, hogy július 1-jéig már történjenek meg azok a dolgok, amiről megegyezünk, és ez a megállapodás tartalmazzon adóegyszerűsítést, adócsökkentést és bürokráciacsökkentést is - rögzítette a miniszterelnök.


"Bűn lett volna az utolsó pillanatban feladni Magyarország háborúellenes küzdelmét"

Magyarország három évig harcolt azért, hogy ki tudjon maradni a háborúból, az utolsó pillanatban, amikor az amerikaiak végre a mi pozíciónkban vannak, ezt a nemzeti pozíciót feladni "több mint hiba, bűn lett volna" - hangsúlyozta a kormányfő.

Orbán Viktor kiemelte: három évig küzdöttünk a nemzetközi támadásokkal szemben, hogy ne sodródjunk bele a háborúba. Nem küldtünk fegyvert és nem adtunk pénzt, csak humanitárius célokra - mondta.

Az utolsó pillanatban akármilyen nyomás is van rajtunk, ezt hiba lenne föladni - szögezte le.

A miniszterelnök jelezte: a háború három éve alatt a magyar gazdaság elvesztett 20 milliárd eurót. Ezért ha van ország, amelyik "igazán húsbavágó módon" érdekelt abban, hogy a háborúnak minél hamarabb vége legyen, akkor az Magyarország.

Örüljünk - tette hozzá, hogy végre egy a mi méreteinket jelentősen meghaladó súllyal rendelkező nagyhatalom, az Egyesült Államok mondja ugyanazt, amit mi, és "ne engedjünk annak az európai szirénhangnak", hogy küldjünk fegyvert, pénzt, hanem "védjük meg magunkat, maradjunk ki ebből".

A háború után várható helyzetről szólva kiemelte: a magyar biztonság miatt nem kell aggódnunk, mert a háború után is lesz NATO, Magyarország pedig tagja annak. Sőt, a NATO két legnagyobb hadseregének tulajdonosa az Egyesült Államok és Törökország, Magyarország két legszorosabb szövetségese.

A második dolog, ami biztosan lesz a háború után, az az Egyesült Államok és Magyarország közötti stratégiai szövetség. Ez politikailag már létrejött, a gazdasági formáját most adjuk meg éppen - mondta Orbán Viktor, jelezve, hogy lesz egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely jelentős segítséget jelent majd a magyar gazdaságnak.


"Ez az év az áttörés éve"

Rengeteg pénz van magyar gazdaságban, annyi a feladat, hogy idén ezeket a pénzeket megmozdítsuk és értelmes módon a gazdasági növekedés és termelékenység szolgálatába állítsuk - jelentette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor megerősítette: elgondolásuk szerint ez az év az áttörés éve. Hozzátette: rengeteg pénz van a magyar gazdaságban, a vállalatoknál, a háztartásoknál, és óriási hitelezési kapacitások vannak a bankoknál.

"Annyi a feladat, hogy ebben az évben ezeket a pénzeket megmozdítsuk, és egy értelmes módon a gazdasági növekedés és termelékenység szolgálatába állítsuk. Ez lehetséges. Erre megvannak a megfelelő embereink, megvannak a programjaink" - mondta.

Orbán Viktor a következő időszak magyar stratégiájának egyik elemeként beszélt a gazdasági semlegesség megőrzéséről, hangsúlyozva, hogy Magyarországnak semmilyen elszigetelődést nem szabad vállalnia. "Mindegy, hogy merről fúj a szél, meg hogyan csapkodnak a villámok", a magyar gazdaságnak az az érdeke, hogy az Egyesült Államokkal, Kínával, az Európai Unióval és Oroszországgal is a lehető legjobb gazdasági kapcsolataink legyenek, és ebben semmilyen ideológiai vagy politikai korlátozást nem szabad elfogadnunk, mert egy vámháború kellős közepén be fogunk szorulni olyan helyzetekbe, amiből nem fogunk kiutat találni - fejtette ki.

Értékelése szerint a magyar stratégia elemei közé tartozik még a béke, az adócsökkentés a Demján Sándor Program és a európai uniós források érkezése.


"Az EU-ban olyan léptékű váltásra van szükség, amelyre 20-30 éve nem volt példa"

Az Európai Unióban olyan léptékű váltásra van szükség, amelyre 20-30 éve nem volt példa: a fiskális konzervativizmus helyett egy fejlesztő állam logikájára kell az EU-nak átállnia - közölte a miniszterelnök.

Orbán Viktor elmondta, indokolt lehet kritikákat fölhozni az EU vezetésével szemben, de a "korrektség kedvéért" észben kell tartani, hogy olyasmit kell csinálnia az Európai Uniónak, ami ellentétes az eddigi működési logikájával. És nem biztos egyáltalán, hogy képes lesz erre a váltásra - jegyezte meg.

Kiemelte: az EU legerősebb államaként Németország döntő mértékben határozza meg az Európai Unió gazdaságfilozófiáját, a németek pedig egy 800 milliárd eurós nemzetgazdasági csomagot hoznak létre, amelyet infrastruktúra-fejlesztésre, és a katonai képességek növelésére fognak fordítani.

Mindehhez Németországban föladják az adósságfék szabályát, mert ez a pénz nincs meg, ezt most hitelként föl kell venni. Ennek az a következménye az Európai Unióra nézve, hogy várhatóan akkor a 3 százalékos hiánycél szabályát az EU is át fogja törni - jelentette ki.


"A vidék felzárkóztatására kell fordítani a fejlesztési forrásokat"

Budapest fejlesztéséről a kormány nem mond le, ugyanakkor a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat a vidék felzárkóztatása érdekében akarja mozgósítani - mondta a miniszterelnök szombaton Budapesten.

Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumán elmondta, Budapest gazdasági súlya meghatározó a nemzetgazdaság szempontjából, de a korábbi arányok nem tarthatók fent.

Kifejtette, Budapest az európai uniós fejlettség 165-167 százalékán áll. Óriási beruházások zajlanak most is a fővárosban, példaként említette a déli elkerülővasút-beruházást, a Pázmány Péter-egyetem projektjét, a budai vár felújítását, a fonódó villamost.

A kormányfő azt mondta, a most futókon kívül újabb nagy fejlesztési programokat nem tudnak indítani Budapesten. A fejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat területfejlesztési alapon alapvetően vidéki célpontokra kell irányítania a kormánynak és a vidék felzárkóztatása érdekében kell mozgósítania - mutatott rá.

Orbán Viktor hozzátette, ezek hatalmas számok és azt várja, hogy ahogy sikerült az ország keleti részét egy iparilag innovatív, erőteljes és dinamikus pályára állítani - amely hamarosan utoléri az ország nyugati, legfejlettebb régióit is - ugyanezt a munkát el tudják végezni az ország déli régióiban, ahol a legnagyobb problémák vannak, mind a Dunántúlon, mind az Alföldön.

"Ukrajna uniós tagsága összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie!"

Ukrajna uniós tagsága összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie! Magyarországnak döntő szava van az ukrán uniós tagságot illetően, most kell világossá tenni, hogy akarjuk-e vállalni az ezzel járó pénzügyi terheket vagy sem - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Orbán Viktor arról beszélt: az EU életben akarja tartani Ukrajnát, hiszen Magyarország részvétele nélkül, de ránk is kiható módon döntés született arról, hogy Európa finanszírozza a jelenleg 800 ezres, de az ukrán elnök szándékai szerint a háború után egymilliós ukrán hadsereget. Emellett - folytatta - az EU finanszírozza az ukrán állam működését, ezzel egy időben újra fel akarja fegyverezni saját magát, illetve gyorsítópályán fel akarja venni Ukrajnát EU-s tagnak, kompenzálandó, hogy a NATO-ba nem veszik fel őket.

Kijelentette: biztos abban, hogy ez a brüsszeli döntés összedönti az európai gazdaságot, ezért ennek nem szabad megtörténnie. Felhívta a figyelmet arra: Magyarországnak Ukrajna uniós tagságát illetően van döntő szava, a többi pénzügyi konstrukció nélkülünk is létrehozható.

Jelezte: ez egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép és hosszú távon is meghatározhatja, ezért arra bíztatta a kamara minden tagját, és a munkavállalóikat is, hogy vegyenek részt az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánító szavazáson.

MTI/Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd

2025. március 08. 12:43
Az elemző szerint hamarosan kipukkadhat a lufi.
A Tisza Párt vezetője Bujdosó Andreát ültette a frakcióvezetői székbe Ordas Eszter bukása után.
A franciaországi Lyonban egy rab szabaduló cellatársa csomagjába rejtőzött el és sikeresen megszökött a börtönből.
Miközben Magyar Péter a nyilvánosság előtt gyakran próbálja elhatárolni magát a brüsszeli migrációs politikától, a k...
Két természeti csapással is megbirkózott az ország.
A hét elején kimondottan meleg lesz, aztán fordulat áll be.
A miniszterelnök a Harcosok Klubjában értékelte a Tisza Párt tegnapi kongresszusát.
Csak óvatosan érdemes belecsobbanni a magyar tengerbe.