– hívta fel a figyelmet.
Jugoszlávia, Csehszlovákia és a Szovjetunió szétesése során sem bocsátkoztak semmilyen kalandorakcióba, hanem más úton kívánták – vagy nem kívánták – segíteni a határon túli magyarok érdekvédelmét, a nemzet újraegyesítését – hangsúlyozta a szakember.
Úgy vélte, az ukrán titkosszolgálatok most látták elérkezettnek az időt arra, hogy a két ország között évek óta meglévő feszültséget a felszínre hozzák, és ezzel a „látványpékséggel” saját lakosságukat Magyarország, és ami még veszélyesebb, a kárpátaljai magyarság ellen hergeljék.
Úgy fogalmazott, a két ország között kölcsönös adok-kapok indult el. Magyarország megmutatta, hogy hajlandó és képes is megvédeni a saját nemzeti érdekeit. A magyar titkosszolgálatok is rendelkeznek érdemi információkkal az ukránok ellenséges tevékenységeiről, amit napvilágra is tudnak hozni – mondta.
A szakember ugyanakkor veszélyesnek tartja, hogy vannak olyan ukrán politikusok, akik minden kárpátaljai magyart potenciális kémként aposztrofálnak, a kollektív bűnösség kérdését is felvetve.
Horváth József kitért arra is, a 80. évforduló tragédiájának tartja, hogy a Moszkvában rendezett győzelem napi felvonuláson a szövetséges nagyhatalmak – a britek, franciák és az Egyesült Államok – nem vettek részt. A fasizmus felett aratott győzelem közös megünneplése a Földünk biztonságára nézve is pozitív üzenetet hordozott volna – tette hozzá.