A miniszterelnök szerint azonban semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy ezek a szálak elvezetnek az Európai Bizottságig is, ezt a föltételezést súlyosnak tartja és világos tények nélkül nem helyes az erről való találgatás se. – Hogy ez a korrupciós ügy mennyire rontotta az EP tekintélyét hazánkban könnyű megválaszolni: Semennyire. Eddig is nullán voltak, tovább már nem tudták rombolni – állapította meg.
A Lánchíd ügye kapcsán, hogy megkapja-e a főváros a hat milliárd forintos támogatást, úgy válaszolt: ennek boncolgatását a jogászokra bízza. Azt azonban megjegyezte: végül kiderül, hogy a Lánchíd egy igazi hungarikum: „Bár rengeteg pénzt költöttek rá, de se autóval se gyalog nem lehet átmenni rajta, az egyetlen jó hír, hogy a halak továbbra is szabadon közlekedhetnek.”
Kérdésre válaszolva az ukrán háború kapcsán Orbán Viktor kijelentette: "a független és szuverén Ukrajna létezése magyar nemzeti érdek, Európa és az orosz gazdaság kettéválasztása viszont nem."
Kiemelte azt is: Magyarország nem akar belesodródni a háborúba, de meg akarja adni Ukrajnának azt a segítséget, amit az emberiesség megkövetel.
Elfogadjuk azt is – folytatta–, hogy Ukrajnát pénzügyileg is segíteni kell, de rossz megoldásnak tarjuk, hogy ezt nem államközi alapon, hanem az unió intézményein keresztül történjen.
– Először az a megoldási javaslat született, hogy adósságközösséget hozzunk létre, a pénzt meg adjuk oda az ukránoknak. Ezt sikerült megakadályozni, végül azonban egy köztes megoldást találtak ki. Ez a megoldás azonban szintén nem tökéletes, rossz esetben ugyanis oda vezethet, hogy az Unió költségvetésében föl nem használt pénzeket nem visszaosztják a tagállamoknak, hanem elküldik Ukrajnának – magyarázta.
Hozzátette, tudjuk jól 18 milliárd nem lesz elég, sose fogják az ukránok visszafizetni és ez a vita a 2024-es évben újra megismétlődik. – Egy olyan utcán indultunk el, amelyből nagyon nehéz lesz majd visszafordulni – mutatott rá.
– Van lengyel-magyar sorsközösség, kommunizmust kaptunk mindketten a nyakunkba, a sorsközösség erős barátságot ad, nagy érték – fejtette ki a miniszterelnök egy vonatkozó kérdésre válaszolva. A háború ügyében teljesen mást gondol a két ország, de nem a stratégiai dolgok ügyében. –
A kérdés az, hogy a háborúra hogyan tekintünk. A lengyelek azt gondolják, hogy az ukránok az ő szabadságukért is harcolnak, mi nem gondoljuk, hogy értünk is harcolnának az ukránok. Ukrajna semmitől nem védi meg hazánkat.
"A mi biztonságunkat a NATO-tagság és a magyar védelmi képesség adja meg.
A háború kimenetele tehát semmilyen befolyással nincs Magyarország biztonságára" – fejtette ki a miniszterelnök.
A rezsitámogatásokról is kérdezték a miniszterelnököt. A kormányfő elmagyarázta, hogy gázfogyasztás tekintetében a magyar háztartások 75 százaléka belül marad a kereten, 25 százaléknak kell a rezsivédelmi ár felett fizetnie, de mivel ők a társadalom jobb módú polgárai közé tartoznak, a mostani rendszert fogják fenntartani.
A Magyar Tudományos Akadémia mai közleményére a miniszterelnök úgy reagált: Olyat nem látott még, hogy az akadémia nyílt törvénysértésre szólítson fel. A tiltakozásnak megvannak a törvényes formái, a kormányfő arra kéri a pedagógusokat, hogy válasszák a törvényes módokat, mert ha nem így döntenek, akkor az állami vezetőknek meg kell tenniük a megfelelő lépéseket, alkalmazni kell a törvényt.
A pedagógusok oldalán áll a miniszterelnök, mert azzal teljesen egyetért, hogy a bérüket mindenképpen emelni kell.
Elfogadhatatlanul alacsony bérrel indulnak a kezdő pedagógusok, de ezt annak idején a szakszervezetek javasolták. Amit a kormány tenni tud, hogy tíz százalékos béremelés lesz, ha az Unióval meg tudunk állapodni, akkor uniós forrásokat tudunk használni ezen felüli béremelésre. Ha van forrás, akkor három év alatt tudjuk végrehajtani a tíz százalék felett emelésekre, ha nincs, akkor hat év alatt – fejtette ki a miniszterelnök
"Mi úgy hisszük, ki tudunk maradni az európai recesszióból, a következő évi költségvetést is másfél százalékos növekedéssel számoljuk" – jelentette ki egy gazdasági kérdésre válaszolva a miniszterelnök. Azt is mondta; megérti Matolcsy Györgyöt, mert az inflációért a Jegybank felel, de az eszköz, amit választott ennek letörésére, a magas kamatok, ellehetetleníti a vállalkozók hitelfelvételét. Nehéz helyzetben van a jegybank elnöke, a kormányfő pedig nem csodálkozik azon, hogy ebben a helyzetben unortodox módon kommunikál.
Orbán Viktor meghosszabbítaná a babaváró támogatást
A családtámogatásokról is kérdezték a miniszterelnököt.
A babaváró hitelről viták szoktak lenni, most is viták vannak, de azok vannak többen, akik meg akarják tartani, Orbán Viktor is ezen az állásponton van.
– Csak az a családtámogatás működik, ami hosszú távú és kiszámítható, ezt az ajánlatot a fiatalok felé fenn kell tartani, és később megvizsgálni, hogy mennyien éltek vele – fejtette ki a miniszterelnök álláspontját.
– Először tűzszünetre van szükség, utána tárgyalófelekre, meg kell nézni, hogy tárgyalással lehet-e rendezni az ügyet, bár nekünk nem dolgunk a tanácsosztás, de egész Európa szempontjából az lenne a jó, ha nem dörögnének a fegyverek – válaszolt egy újabb kérdésre a háborúval kapcsolatban a miniszterelnök.
Mint kiderült, Hoppál Péter államtitkár kormánybiztosi pozíciót kap, arról pedig Csák János miniszter fog dönteni, hogy Hoppál Péter emellett marad-e államtitkár.
Arra, hogy V4-ek esetében az energetika válhat-e kiemelt területté, Orbán Viktor úgy reagált: lehetne, és remélem, hogy középtávon majd a V4-ek kiemelt témájává is válik. – De az a baj, hogy ma az energia is alapvetően a szankció felől közelítődik meg, így mivel a háborúról és a szankciókról véleménykülönbség van, energiaügyben is nehéz egyetértésre jutni – mutatott rá.
Kiderült az is, hogy a katari miniszterelnökkel való tárgyalása során megállapodtak energetikai együttműködésben, pénzügyi kérdésekben és további Magyarországra érkező befektetésekben is.
Arra a kérdésre, hogy miért dupla olyan magas a magyar infláció mint az uniós, Orbán Viktor kifejtette: a jegybank felel az árstabilitásért, ők készítik az elemzéseket, amelyet a kormány fogad el. – Amikor viszont az ársapkáról beszélünk, kétségeim vannak, hogy ha valaminek korlátozom valami árát, az miért vezet emelkedéshez – mondta. A miniszterelnök szerint itt inkább a bankárok és a jogászok közötti ősi véleménykülönbségről van szó, a bankárok nem értik meg, hogy az árstopok nem a bankároknak szólnak, hanem az embereknek.
– Fontos lenne leszoknunk az import energiáról, az már csak másodlagos, hogy most honnan kapjuk. A lényeg, hogy erről le kellene szoknunk. Paks II megépítéséről tíz éve döntöttünk éppen azért, hogy az energiafüggőség megszűnjön – jelezte a miniszterelnök egy újabb energiaügyi kérdésre válaszolva.
Mindenki elgáncsolta a Paks II-t, a magyar ellenzék, Brüsszel, és nem tudni, mit kellene csinálni, hogy végigvihessük ezt a programot, ami a tervek szerint 2023-ra lett volna kész. Az igazi kérdés az, hogy tudunk-e függetlenek lenni – ismételte meg a kormányfő. Igazi nagy, szerkezeti megoldást csak Paks II jelentene hazánk számára, minden más egyelőre csak „sufnituningnak” számít.
– A harcoló felek és a mögöttük álló nagyhatalmak nem szánták még rá magukat a béketárgyalásra, orosz-amerikai tárgyalásokra lenne szükség a békéhez – válaszolta egy újabb kérdésre a kormányfő. – Magyarországnak a gyors felzárkózás miatt kívül kell maradnia az eurozónán – mondta a miniszterelnök egy másik felvetésre.
Hogy van-e visszaút az Európai Néppárt felé a Fidesz számára, arra azt válaszolta a kormányfő, hogy nem, mi más máshol vagyunk, „elkeltünk”.
Magyarország nem elszigetelt, részt veszünk a közös döntésekben, mert egy EU-s tagállamot nem lehet elszigetelni, ott vagyunk azoknál a döntéseknél, amelyek a közösség haladásának irányát jelölik ki – válaszolta a miniszterelnök a BBC kérdésére. Hozzátette: A magyar történelemben is tetten érhető ez, mi minden erőnkkel a blokkosodás ellen küzdünk, mind katonai mind gazdasági értelemben. – Ha blokkosodás van, abból mi mindig vesztesen jövünk ki, ezt mutatja a történelem, de látszik akkor is, ha ránézünk a térképre – jelezte a kormányfő.
"Tizenhat évig voltam ellenzékben és tizenhét évig kormányon, nem gondolom, hogy vissza kéne vonulnom" – válaszolt a visszavonulását firtató kérdésre a miniszterelnök. Sokakat lát a kormányban, akik alkalmasak lennének a pozíciója betöltésére, mint mosolyogva megjegyezte, „óvatosan kell közlekednem”.
Forrás: Magyar Nemzet/Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd