A miniszterelnök politikai igazgatója Orbán Viktor tusnádfürdői beszédét elemezve kiemelte: nem lehet tagadni, hogy a háború vesztesei között ott van Európa és az Európai Unió. A gazdasági számok egyértelműek: Németország recesszióba fordult, az ipar leépülése megkezdődött, az infláció az egekben - sorolta a politikus.
Ebből a vezetési válságból minél előbb ki kellene keverednie Brüsszelnek és ebből a szempontból a jövő év kulcsfontosságú lesz - utalt a jövő évi európai parlamenti választásokra.
Orbán Balázs reményét fejezte ki, hogy lesz esély egy másfajta, jóval kiegyensúlyozottabb megközelítésre. Magyarországnak törekednie kell szövetségesek keresésére Európán belül és a világon mindenütt - húzta alá.
Kitért arra is, hogy Magyarországnak továbbra is "harcolnia kell", az európai vitákba nem érdemes feltett kézzel belemenni.
Magyarország legfontosabb erejét abban látta, hogy a nagy ügyekben rendszeresen "szondázzák" a népakaratot, amiben feszültség van, több millió magyar állampolgár nyilvánít véleményt. Ezt a véleményt a magyar kormánynak kötelező képviselnie - közölte.
Orbán Balázs az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában rámutatott: nagyon veszélyes időszakba érkeztünk, nemcsak a szomszédban dúló háború miatt, hanem amiatt is, mert a két nagyhatalom - az Amerikai Egyesült Államok és Kína - vetélkedése meghatározó lesz a következő évtizedekben.
A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy ha van egy hegemón, aki egyedül uralja a világrendet és van egy másik feltörekvő ország, akkor a kettejük viszonya alakulhat konfliktusok mentén és alakulhat békésen.
Ezt egyelőre nem látjuk, hogyan alakul - jegyezte meg.