Orbán Balázs többek között arról írt, hogy a napjainkban zajló két nagy fegyveres konfliktus - az orosz-ukrán háború, valamint Izraelnek a Hamasz erőivel folytatott harca - megítélése sajátos módon vágja ketté a progresszív politikusokat és véleményformálókat.
Egyfelől hallani sem akarnak béketárgyalásokról az orosz-ukrán háború esetében, s kikérik maguknak, ha mondjuk a magyar kormány felveti ennek szükségességét, viszont épp ilyen vehemenciával sürgetnek béketárgyalásokat a közel-keleti konfliktus esetében - hangsúlyozta.
A politikai igazgató szerint bár ezekkel a következetlenségekkel csak az érdekeiket követik, ami "nettó képmutatás", viszont ezzel a magyarázattal - mint fogalmazott - "megfosztjuk magunkat attól, hogy megértsük, miért nincs igazuk a progresszíveknek, és miért van igaza a magyar kormánynak".
Kifejtette: a békekötés folyamatának tudományos alapjai is vannak és a múltbéli háborúk adatainak elemzése azt mutatja, hogy egy fegyveres konfliktus első 30 napja után folyamatosan romlik a békekötés esélye, ráadásul ha az államközi háborúk egy évnél tovább húzódnak, akkor jellemzően több mint egy évtizedig is eltarthatnak. Vagyis minél régebb óta zajlik egy háború, annál nehezebb befejezni - szögezte le Orbán Balázs, aki szerint ezért is lett volna kifejezetten üdvös, ha a háború résztvevői már az első pillanatban hallgatnak a magyar kormány békefelhívására, vagy legalább folytatják a 2022 márciusában megkezdett törökországi tárgyalásokat.
Ez a felismerés tovább növeli a béketárgyalások megkezdésének mielőbbi szükségességét, és ez újfent a magyar kormány béke iránti elkötelezettséget igazolja - hangsúlyozta a szerző.