A fentanilnál is erősebb opioidok egy csoportja, a nitazének az utóbbi időkben több fejlett gazdaságú országban is megjelentek, növelve a drogtúladagolás okozta halálesetek számát.
A jelentésből kiderül, hogy nagyjából 64 millió ember szenved droghasználat okozta egészségügyi problémáktól világszerte, ám csak minden tizenegyedik kap megfelelő kezelést. A felmérés szerint a nők számára kevésbé elérhetőek a kezelések: a kábítószer-használat miatti problémákra minden hetedik férfi, de csak minden tizennyolcadik nő jut megfelelő kezeléshez.
Felmérésében az ENSZ arra is rámutat, hogy kábítószer-bűncselekmények okán 2022-ben világszerte körülbelül hétmillió ember ellen lépett föl hivatalosan a rendőrség letartóztatásokkal vagy figyelmeztetésekkel - az esetek kétharmadában droghasználat vagy drogbirtoklás miatt. Ezenfelül globálisan 2,7 millió ember ellen indítottak eljárást kábítószer-bűncselekmény miatt, több mint 1,6 millió embert el is ítéltek, bár országonként nagy eltérések vannak az ilyen jellegű bűncselekményekre vonatkozó jogszabályokat illetően.
A jelentés szerint a kábítószer-termeléséről hírhedt, Laosz, Thaiföld és Mianmar által határolt, aranyháromszögnek nevezett területen belül tevékenykedő kábítószer-kereskedő csoportok nagy arányban vesznek részt más bűncselekményekben, például pénzügyi csalásokban vagy vadállatcsempészetben is. A szegényebb, lakhelyüket elhagyni kényszerülő közösségekre súlyos hatással vannak a drogtermelés okozta instabilitás következményei: a helyiek sok esetben a megélhetés miatt máktermesztésre és ópiumtermelésre kényszerülnek, a bűnszervezetek adósaivá válnak, vagy maguk is kábítószerhasználók lesznek - derül ki a jelentésből.
Ezek az illegális tevékenységek ezenfelül környezetkárosító hatással vannak az erdőirtások, a szennyezett hulladéktermelés és a vegyianyag-szennyezés növelése miatt.
A felmérések szerint 2022-ben rekordmennyiségű, 2757 tonnányi kokaint állítottak elő világszerte, és az emelkedő kereslet miatt megnőtt az erőszakos bűncselekmények száma a kereskedelmi útvonalakon, Ecuadorban és a karibi országokban, valamint emelkedett az egészségügyi zavarok száma a célországokban, köztük a nyugat- és közép-európai országokban.
2024 januárjára Kanada, Uruguay és az Egyesült Államok 27 joghatósága engedélyezte a kannabisz rekreációs célú használatát. A "pszichedelikus reneszánsz" ideológiáján elindulva több mozgalom is hozzájárul a pszichedelikus szerek "kvázi-terápiás" és nem gyógyászati használatának népszerűsítéséhez az ilyen jellegű anyagok fogyasztásával szemben befogadóbb társadalom és a kereskedelmi érdekek megteremtésén keresztül - áll a jelentésben.
MTI/A fotó illusztráció (police.hu)