Fotó: MTI/Róka László
Az 1+1 Kkv beruházásélénkítő támogatási programot 50 milliárd forinttal indítják a kkv-k beruházási aktivitásának növelése, termelési kapacitásuk fejlesztése érdekében. A támogatás legfeljebb 50 százalékos intenzitású, a cégek 5-200 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a fejlesztéseikhez és eszközbeszerzéseikhez.
Az átlagos támogatási összeg 100 millió forintra becsülhető, 500-600 vállalkozás fog támogatásban részesülni, így a kormány legalább 100 milliárd forint beruházás megvalósulásához járulhat hozzá. A programra az előzetes regisztráció december 6-tól elindult.
A harmadik pont a Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja program: a mikro- és kisvállalkozások digitális átállásának segítése, online jelenlétük erősítése, és e-kereskedelmi aktivitásuk növelésére 2 éves időtartamban 400 ezer vagy 1,5 millió forintos összegben kaphatnak támogatást.
A vállalkozások a támogatást többek között weboldal kialakítására, tárhelyének biztosítására, tartalomfejlesztésre, webshop létrehozására vagy kibervédelemre fordíthatják. A kormány a megvalósításra 10 milliárd forintot biztosít. A pályázatra előregisztrálni december 11-től lehet, míg az utalványok kibocsátása 2025. február 3-tól kezdődik.
A kormány döntése értelmében a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékeinek ügyfélkamata nettó 5 százalékról 3,5 százalékra csökkent. A hitelkamat 2024 novemberétől elérhető a kkv-k számára. Az intézkedéssel 150 milliárd forintnyi új beruházási hitel is kihelyezésre kerülhet. A kedvezményes kamatozással az NGM számítása szerint egy 100 milliós 10 évre felvett hitelnél a vállalkozások finanszírozási terhei több mint negyedével csökkenhetnek .
Az ötödik pont alapján a kormány folytatja az exportösztönző és élénkítő programokat, így a vállalkozások nemzetközi szinten is versenyképesebbé válhatnak. Az EXIM Magyarország exportáló vállalkozásoknak és beszállítóiknak kínált hiteltermékei forintalapon vagy devizában kedvező kamatozás mellett segítik a vállalkozások exportjának felfutását. A kormány összesen 350 milliárd forintnyi kedvezményes hitelt biztosít a program megvalósítására.
A hitelprogram január 6-tól elérhető. A kormány által az EXIM Bank és a Nemzeti Tőkeholding Zrt. közreműködésével indított Kifektetési hitel- és tőkeprogram kedvezményes kamatozású hiteleket, hitelfedezeti garanciákat és tőkefinanszírozást biztosít, amelyek lehetővé teszik a külföldi üzleti lehetőségek, (cégfelvásárlás, új piacra lépés) gyors kiaknázását. A kormány összesen 50 milliárd forintnyi forrást biztosít a program finanszírozására, az ügyfeleket január 6-tól várják.
A hetedik pont a vállalkozásfejlesztési uniós programok felgyorsítása: ennek érdekében a kormány nulla százalékos kamatozású hitelt biztosít. A már futó és a jövőben elindításra kerülő kkv-szektort érintő EU-s programok 2025-ben összesen 650 milliárd forintnyi forrást juttathatnak a gazdaságba - írták.
A kormány a vállalkozói érdekképviseleti szervekkel országszerte és folyamatosan konzultálva felméri és összegyűjti a kkv-k javaslatait és igényeit az adminisztrációs terhek csökkentésére és működési környezetük egyszerűsítésére.
Az első lépés már megvalósult: 2025. január 1-jétől a könyvvizsgálati kötelezettség nettó árbevételi értékhatára 300 millió forintról 600 millió forintra emelkedik. Ez a változás 16 025 vállalkozást érint, a társas vállalkozások 4,4 százalékát.
A +1 pont a mikrovállalkozások villamosenergia-árainak csökkentését tűzi ki, miután az Energiaügyi Minisztérium bejelentette, hogy 2025. január 1-től a piaci szerződéssel rendelkező mikrovállalkozások is beléphetnek az egyetemes szolgáltatásba korábbi szerződésük lejárta után. Így az évi 4,6 megawattóra (MWh) fogyasztásig a kormány által meghatározott, kedvezményes áron vehetik az áramot, ha kisfeszültségen vételeznek és összes felhasználási helyük tekintetében együttesen 3x63 Ampernál nem nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkeznek.
Az akciótervben 4000 milliárd forintot mozgósít a kormány a fiatalok, a családok, valamint a kkv-k támogatása érdekében. Ebből 2632 milliárd forint áll rendelkezésre a családok számára, míg a Demján Sándor Program mintegy 1400 milliárd forinttal támogatja a kkv-k fejlődését. A kormány a vállalkozások erősítésével a gazdaság növekedését és a családok biztonságát támogatja, ugyanis a magyar gazdaság gerincét képező hazai kkv-szektor a foglalkoztatottak több mint kétharmadának biztosít munkát.
Forrás: MTI