Ne bújjon a mentelmi jog mögé, ne bújjon el az emberek mögé, vállalja a felelősséget Magyar Péter!

Brüsszel egyelőre hallgat Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztése ügyében. Arra lehet számítani - mondta az Origónak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász -, hogy Brüsszel nem fogja kiadni a diszkópolitikust a magyar hatóságoknak, valamint az is szinte biztosra vehető, hogy ő magától nem vállalja majd a felelősséget. Pedig egy valódi politikus nem bújhat az emberek mögé - a tüntetésszervezése ezt a szándékát mutatja -, nem bújhat a mentelmi jog mögé. De mit kérhetnek vajon Manfred Weberék a védelemért cserébe Magyar Pétertől?

Brüsszel egyelőre hallgat Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztésével kapcsolatban. Mi lenne az elvárható, elfogadható hozzáállás jelenleg az említett politikus részéről?

Amennyiben a mentelmi jog felfüggesztésére az Európai Parlamentben nem kerül sor, abban az esetben az ügyészség nem emelhet vádat az érintettel szemben, ha azonban felfüggesztik a mentelmi jogát, le lehet folytatni a büntetőeljárást vele kapcsolatban. (Az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló 7. sz. jegyzőkönyv 9. cikke alapján az EP-képviselőket mentelmi jog illeti meg.)

A brüsszeli gyakorlat az, hogy a globalista fősodorral egyetértőket szinte soha nem adják ki a hatóságoknak, a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló eljárás pedig rendkívül hosszas, végső soron pedig nem jogi, hanem politikai alapon, egy politikai testület (az EP) hozza meg a döntést a felfüggesztés tárgyában.

Fotó: Ripost

A jogi szakbizottság ugyan ajánlást tesz az EP-nek, de a „szakvéleményük” semmilyen kötőerővel nem bír, az jogi értelemben irreleváns az EP számára. Európai Parlament eljárási szabályzata alapján a kiváltságokra és mentességekre vonatkozó hatáskörének gyakorlása során a Parlament fellép annak érdekében, hogy demokratikus jogalkotó gyűlésként megőrizze integritását és biztosítsa képviselői függetlenségét feladataik ellátása során.

A parlamenti mentelmi jog nem a képviselők személyes kiváltsága, hanem a teljes Parlament és az egyes képviselők függetlenségének biztosítéka.

Fotó: Ripost

Az érintett EP-képviselőnek jogában áll megvédenie saját mentelmi jogát, de van lehetősége arra is, hogy elismerje a felelősséget.

Erre azonban az érintett esetében csekély esély mutatkozik.


Magyar Péter mintha maga sem tudná eldönteni, hogy beüljön-e az EP-be. Az utóbbi időszakban arról lehetett olvasni, hogy hosszú hetekig nem is jelent meg brüsszli munkahelyén. Nem arcul csapása ez az őt megválasztó embereknek?

A Tisza Párt elnöke korábban még azt állította, hogy „az Európai Parlamentbe biztos, hogy nem ülök be”, majd úgy fogalmazott, hogy „én fogom vezetni a listát, de én nem fogok kimenni Brüsszelbe, ezt megígérhetem!”

Azt is mondta, hogy minden hónapban legalább egyszer - a plenáris heteken - kint lesz „2-3 napot, tehát a minimumot, amit kint kell lenni”, illetve a szakbizottsági heteken lesz majd kint „egy hónapban 2-3 napot”.