Gyakran emlegetett, széles körben elterjedt „tény”, hogy az egyenlítőtől északra pontosan ellentétes irányba folyik le a víz a mosdókagylóban, mint délre.
Ennek, a fizikaórán is sűrűn elhangzó tézisnek az alapja Gaspard-Gustave Coriolis francia matematikus és mérnök 1835-ben lejegyzett elmélete, amely szerint a forgó rendszerben mozgó testre ható tehetetlenségi erő kitéríti a mozgó test haladási irányát. Ebből következik, hogy míg az északi féltekén jobbra, addig a délin balra kellene örvénylenie a víznek.
A fizika ugyanakkor sokszor ellenszegül és fittyet hány Coriolis teóriájára. Egy kísérlet során például Magyarországon belül vizsgálták a víz lefolyásának irányát, és döbbenetes eredményt kaptak. Csupán a résztvevők 50 százaléka tapasztalta, hogy hazánkban szabályszerűen távozik a víz a mosdóból, 41 százalékuk ugyanis ennek az ellenkezőjéről, vagyis a déli féltekén normális irányról számolt be, míg 9 százalékuk, mintha az egyenlítőn lett volna, hiszen az ő állításuk szerint kitérés nélkül folyt le a víz.