2025. december 15. hétfő, Szilárda
2°C Budapest

Nagy Márton a magyar ingatlanfejlesztési piac legjelentősebb szereplőivel egyeztetett a megfizethető lakhatást célzó intézkedésekről

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta a hazai ingatlanpiac legmeghatározóbb szereplőit, valamint az ÉVOSZ képviselőit abból a célból, hogy megvitassák a lakhatási válság kérdéseit és a kormány javaslatait a helyzet kezelése érdekében - jelentette be csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Tenyek.hu
2024. október 31., csütörtök 10:29
Vágólapra másolva!

A közlemény szerint a tárcavezető kiemelte: az otthonteremtés és a biztos lakhatás generációkon átívelő, alapvető öngondoskodási kérdés, ezért a kormány elkötelezett a megfizethető lakhatás biztosítása iránt, amely érdekében az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként 10 intézkedést fogalmazott meg.

A budapesti lakhatási válság megoldása érdekében például szigorodik az Airbnb-szabályozás, azonban a kormány célja, hogy Budapesten túlmutatóan az egész országra kiterjedően fejlessze a lakhatási feltételeket. Ezt szolgálja többek között a vidéki otthonfelújítási program és az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások önkéntes döntésen alapuló, lakáscélú felhasználásának biztosítása is.

Amint arról az NGM beszámolt, a találkozón felvetődött olyan állami program lehetősége, aminek keretében hazai ingatlanalapokon keresztül akár 20-30 milliárd forintnyi forráshoz jutnának az ingatlanpiaci szereplők abból a célból, hogy Magyarországon megfizethető árú lakásokat, bérlakásokat, valamint kollégiumot fejlesszenek.

A fotó illusztráció:MTI/Balogh Zoltán

Nagy Márton megígérte: a kormány megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy állami hátterű tőkealapokon keresztül hogyan tudná támogatni a javaslatot. Emellett felvetődött, hogy a bérlakások és kollégiumok esetén a bérbeadáshoz kapcsolódó 27 százalékos áfa 5 százalékra mérséklődjön, amennyiben vállalkozás adja bérbe magánszemély számára.

A közlemény szerint a felek egyetértettek abban, hogy a kormányzati intézkedések jelentős lendületet adhatnak az építőiparnak és ingatlanpiacnak, ezáltal hozzájárulva, hogy a magyar gazdaság növekedése 2025-ben meghaladja a 3 százalékot. A nemzetgazdasági miniszter végül hozzátette, a kormány kiemelten számít a szektor szereplőinek aktivitására az új- és bérlakásépítések, valamint a kollégiumi férőhelyek bővítése vonatkozásában.

A résztvevők megállapodtak abban, hogy a családok és a megfizethető lakhatás szabályozása érdekében folytatják a rendszeres egyeztetéseket - közölte az NGM.

Forrás: MTI

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk