
„Vedd le a szakértőidről a szájkosarat” – kemény üzenet Magyar Péternek
A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor - közismert nevén Tusványos - keretében elmondott előadásában Nacsa Lőrinc rámutatott: e megközelítésben arra kell összpontosítani, hogy találkozzanak, interakcióba lépjenek egymással, közös élményeket szerezzenek a fiatal közösségek. Minden egyes magyar-magyar projekt, program, rendezvény, találkozó ezt segíti elő minden területen - tette hozzá.
A Magyarország nemzetpolitikai stratégiájáról és a jövő nemzedékről szóló, a Bethlen Gábor sátorban tartott előadásában az államtitkár emlékeztetett: a nemzetpolitikában az idei A jövő nemzedék éve, amikor a fókusz a fiatalokon, a gyermekeken és közösségeiken van - tájékoztatott az MTI.
Újdonságként bejelentette: idén először az államtitkárság meghirdette a Jövő nemzedék programpályázatot. Ennek keretében 500 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésére a fiatalokkal foglalkozó civil szervezeteknek, egyházaknak, hogy közösségépítő programokat szervezzenek nekik. A 821 beérkező pályázatból 712-t támogatni tudnak - mondta.
A pályázati felhívással az volt a céljuk, hogy a fiatalok saját közösségeikben életre szóló élményeket szerezzenek, barátságokat kössenek, ami a nemzet javára válik - magyarázta.
Arra van szükségünk, hogy olyan fiatal közösségek jöjjenek létre és erősödjenek meg, amelyek érték alapon, nemzetben gondolkodva, a saját közösségükért helyben tevékenyen cselekszenek
- húzta alá Nacsa Lőrinc.
Rámutatott: abból kiindulva, hogy nagyon jó minőségű pályázatok születtek, látszik, hogy a szervezetek megértették, mi az államtitkárság célja a programmal, miként tudnak "belekapcsolódni a nemzeti összetartozás sűrű hálójába".
Nacsa Lőrinc úgy véli, azokon a rendezvényeken, amelyeken a fiatalok megfordulnak, a legfőbb ellenfél a közöny. A nagyvárosi létben el lehet tölteni úgy egy egész napot, hogy nincs interakció, személyes kapcsoltok vesznek el.
"Holott nekünk folyamatosan kell kapcsolódni egymáshoz, közösséget kell építeni" - húzta alá.

Fotó: MTI
Kijelentette: jól kell tudni használni a közösségi médiát, de a közösséget fizikailag is meg kell alapozni, különben széthullik.
"Ezért van egy aggódás és tenni akarás bennünk a jövő nemzedék iránt, hiszen (…) magyar gyermek nélkül veszélybe kerül a magyar jövő" - jelentette ki. Rámutatott: ezért hirdették meg a tematikus évet, amelyhez számos szervezet csatlakozott, a többi között Kovászna megye önkormányzata.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozta: a közösségépítő munkát folytatni kell. "Túl nagy a veszély, hogy olyan nemzetpolitika jön Magyarországra, amely nem nemzetben gondolkodik, sőt nem a magyar, hanem a nemzetközi érdeket helyezi az első sorba" - fogalmazott.
"Ne hagyjuk, hogy a mi várainkat, végvárainkat lerombolják" - intette közönségét, hangsúlyozva, hogy ebben sok ember munkája van benne az elmúlt 15 évből.
"Van mire büszkének lennünk" - mondta, kiemelve, hogy Trianon után 105 évvel "a magyarság a legnagyobb nemzet a Kárpát-medencében, amely él és élni akar, és van egy egészséges immunrendszere: a külső veszélyekkel szembeni összetartozás".
A Bethlen Gábor sátor megnyitóján Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója elmondta: az intézet 11 éve van jelen a táborban. Idén mintegy száz előadóval próbálják meg körüljárni a nemzetpolitika legfontosabb kérdéseit.
Erdélyi Rudolf Zalán, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója közölte: az alapkezelő nem támogatásokat nyújt, hanem "felelőséget visel" a külhoni magyarságért, a diaszpóra magyarságáért.
Jó hírként közölte, hogy a 3 millió forint alatti támogatásokat "egy egyszerű nyilatkozattal" le lehet zárni, és arra kért mindenkit, éljen ezzel a lehetőséggel. Ez egy egyszeri alkalom, amit a kormány a nemzetpolitikai pályázatoknál biztosított - tette hozzá, kiemelve, hogy ez a nemzetpolitika a kormányzás egyik sikertörténete.
Nacsa Lőrinc az előadás után a Jövő nemzedék éve tematikus év kapcsán részt vett egy kerekasztal-beszélgetésen, amely a fiatalok közösségépítő szerepéről, az erdélyi és a magyarországi ifjúsági szervezetekről szólt.

„Vedd le a szakértőidről a szájkosarat” – kemény üzenet Magyar Péternek

Frei Tamás kérdést intézett a miniszterelnökhöz, Orbán Viktor nem maradt adós a válasszal

Orbán Viktor: Lesz 14. havi nyugdíj

Azok a bizonyos „nevüket nem vállaló fideszes források" – Miért olyan gyanús a Direkt36 „tényfeltáró” cikke?

A balliberálisok azért szurkolnak, hogy ne legyen békecsúcs Budapesten

Tüntetett a Fidelitas a Tisza titkos központja előtt: "Ez nem a mi háborúnk!"

Lázár János: Átb…sztak minket!

Fordulat a Mol finomítójában történt tűzeset nyomozásában

Magyar Péterék hazugságokba menekültek az ukrán adatbotrány miatt

Nagy Márton: a kormány számára a magyarok egészsége kiemelt prioritás

Gulyás Gergely: Tiszás adóemelés helyett bér- és nyugdíjemelés

Gulyás Gergely: a szociális ágazatban jövőre 15 százalékos béremelés lesz, a nevelőszülőkre fordított forrásokat megduplázzák